Wiadomości z Bytomia

ZOO w Chorzowie - Co warto o nim wiedzieć ?

  • Dodano: 2023-10-23 12:30

Chorzowski Ogród Zoologiczny cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców województwa śląskiego. Ten ogromny park z mnóstwem atrakcji oferuje doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Ogromny obszar ogrodu - niemal 50 hektarów - zamieszkuje ponad 300 gatunków zwierząt z różnych stron świata.

Początki Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Początki ZOO w Chorzowie sięgają roku 1951, kiedy to rozpoczęto budowę wielkiego kompleksu parkowego. Zaledwie kilka lat później zaczęły się prace związanie z tworzeniem infrastruktury ogrodu: postawiono pierwsze ogrodzenia, drogi i budynki, a w 1954 roku sprowadzono na teren obiektu pierwsze zwierzęta. Przez kolejne lata ZOO stale się rozbudowywało, przywożone były kolejne zwierzęta egzotyczne (m.in. niedźwiedzie i lwy), a nawet wybudowano duże egzotarium. W 1975 roku utworzono Kotlinę Dinozaurów - miejsce całkowicie unikatowe na mapie kraju, gdzie umieszczone zostały kamienne modele prehistorycznych gadów w swoich naturalnych wymiarach.

Zwierzęta w ZOO

Śląski Ogród Zoologiczny zamieszkuje ponad 300 różnych gatunków zwierząt. Na jego terenie znajduje się wiele wybiegów dla antylop, lemurów, słoni, lwów i niedźwiedzi, woliery dla ptaków oraz liczne budynki m.in. pawilon papug, budynek flamingów i lemurów, Akwarium i pawilon małp. Na terenie Ogrodu Zoologicznego podziwiać można wspaniałe ptaki (orły, pelikany, flamingi), ogromne gady (węże boa, anakondy, kajmany) i licznych przedstawicieli kotowatych (m.in. tygrysy, serwale, pantery śnieżne). Dużą popularnością cieszy się oglądanie lwów i niedźwiedzi na ogromnych wybiegach. W Akwarium podziwiać można duże okazy sumów, wiele gatunków afrykańskich pielęgnic i płaszczki.

Szczególną atrakcją obiektu jest organizowanie karmień zwierząt, które można obserwować. Szczególnie widowiskowe jest karmienie pelikanów, które odbywa się codziennie o godzinie 10:00 (od maja do października) oraz niedźwiedzi brunatnych we wtorki, czwartki i soboty o 14:00. Ciekawostką jest, że te duże, wszystkożerne ssaki latem dostają zamrożone, owocowe przeciery w formie ogromnych "lodów".

Kotlina Dinozaurów

Kotlina Dinozaurów to kolejna duża atrakcja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Podziwiać tu można kamienne, pełnowymiarowe modele dinozaurów, które opatrzone są tablicami informacyjnymi. W Kotlinie znajduje się również niewielkie oczko wodne z fontanną, liczne ławeczki do odpoczynku oraz miejsca do robienia zdjęć. W czerwcu na tym obszarze odbywają się edukacyjne zajęcia dla dzieci, podczas których mogą oni sprawdzić swoje siły podczas małych wykopalisk archeologicznych, wziąć udział w grze terenowej oraz poznać czasy prehistoryczne.

Pozostałe atrakcje Parku

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym znajduje się Mini-Zoo dla najmłodszych, gdzie obcować można z łagodnymi ssakami i ptakami. Część zwierząt znajduje się za drewnianymi ogrodzeniami, niektóre z nich - pod kontrolą pracowników obiektu - można dotknąć i nakarmić. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest rozległy park linowy, dookoła którego znajdują się ławki i stoły do odpoczynku. ZOO przemierzyć można także w całkowicie innej formie: wykorzystując kolejkę linową, która pozwala na obserwowanie zwierząt z góry.

W samym Parku Śląskim, w którym umiejscowiony jest ogród zoologiczny, znaleźć można wiele atrakcji dla całej rodziny. Na jego terenie znajduje się Planetarium, które może poszczycić się największym w Polsce projektorem i ogromną kopułą do wyświetlania odwzorowania nocnego nieba. Odbywają się tu seanse gwiezdne, które dostosowane są do wieku zwiedzających. Wspaniałą rozrywkę dla młodszych i starszych turystów zapewnia Legendia - największe w regionie wesołe miasteczko z gabinetem luster, wieloma kolejkami i karuzelami, atrakcjami wodnymi i tematycznymi placami zabaw. Niektóre z nich zapewniają duży zastrzyk adrenaliny i skierowane są do starszych gości wesołego miasteczka.

W Parku znajdują się również liczne alejki, ścieżki rowerowe, stawy, pomniki i miejsca do odpoczynku. W sezonie letnim odbywają się tu rodzinne pikniki, festyny, wydarzenia kulinarne, kulturalne i sportowe.
Na obrzeżach Parku ulokowane jest Górnośląskie Muzeum Etnograficzne z kilkudziesięcioma zabytkowymi budynkami, pochodzącymi z całego województwa śląskiego. W środku podziwiać można wystawy związane m.in. z młynarstwem, rozwojem przemysłowym regionu, mechanizacją wsi i rzemiosłem ludowym. Wszystkie obiekty posiadają oryginalne wyposażenie, a dodatkowo prezentowana jest wystawa malarstwa i sztuki regionalnej.

Informacje praktyczne

Na terenie chorzowskiego ZOO znajduje się wiele punktów gastronomicznych, które serwują zestawy obiadowe, szybkie dania barowe, potrawy z grilla, lody, słodycze i przekąski. Znajdziemy tu również kilka kiosków i stoisk z pamiątkami. Cały obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na jego obszarze znajdują się liczne toalety i punk sanitarny.

Godziny otwarcia:

Od 1 maja do końca września: 10:00 - 19:00
Od 1 listopada do końca marca: 9:00 - 16:00
Kwiecień, października: 9:00 - 17:00

Ceny biletów:

W sezonie letnim (od kwietnia do października): 10zł (bilety ulgowe) i 20zł (bilety normalne)
W sezonie zimowym (od listopada do marca): 5zł (bilety ulgowe) i 15zł (bilety normalne)

Adres:

Promenada gen. Jerzego Ziętka 7
51-591 Chorzów

Po więcej fantastycznych atrakcji województwa śląskiego warto zajrzeć na podroztrwa.pl/atrakcje-slask-ciekawe-miejsca-na-slasku/

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.