Wiadomości z Bytomia

Zegarki kwarcowe – wieloletnia tradycja. O pochodzeniu nazwy i historii przedmiotu

  • Dodano: 2022-08-16 07:15, aktualizacja: 2022-08-16 07:26

Zegarki te swoją wdzięczną nazwę zawdzięczają specjalnemu mechanizmowi, dzięki któremu ich działanie jest w ogóle możliwe. Początek istnienia zegarków kwarcowych datuje się na 25 grudnia 1969 roku, kiedy na rynku pojawił się pierwszy zegarek kwarcowy, tym samym rozpoczynając przełomowy moment w historii zegarmistrzowskiej, jakim była rewolucja kwarcowa. To właśnie wtedy przemysł szwajcarski zaczął odczuwać głęboki kryzys, gdyż zdecydował się pozostać w erze zegarków mechanicznych. Tymczasem wiele firm bazujących w Azji chętnie przyjęło zupełnie nowy, doskonale opracowaną technologię opartą właśnie na kwarcowym systemie generatora drgań.

O co w tym wszystkim chodzi? Czyli jak dokładnie działa mechanizm kwarcowy w zegarkach

Centrum, od którego rozpoczyna się działanie, jest oczywiście kryształ kwarcu. To właśnie on nazywany jest piezoelektrykiem – elementem, na którego powierzchni pojawiają się liczne ładunki elektryczne, powstające pod wpływem naprężeń mechanicznych. Drgania kwarcu o ustalonej częstotliwości zaczynają wytwarzać impulsy elektryczne, przechodzące przez swoisty dzielnik częstotliwości – każdy z grupy dzielników zmniejsza częstotliwość drgania o połowę, aby to po kilku godzinach otrzymać jeden impuls na sekundę. Każdy z tych impulsów przesuwa wskazówkę o jedno miejsce, z sześćdziesięciu do pełnego obrotu – przez co uznaje się ten mechanizm za jeden z najbardziej precyzyjnych. Należy jednak pamiętać o elemencie często pomijanym – mowa tu oczywiście o baterii – niedokładne pomiary mogą być wynikiem nadmiernego wykorzystania jej mocy, przez co będzie ona musiała wymagać wymiany. Jednak producenci opracowali wyjście z takowej sytuacji, gdyż niektóre zegarki posiadają również specjalne mechanizmy sterowane falami radiowymi, czyniącymi pomiar bardziej precyzyjnym. Właśnie z powodu mechanizmu, który praktycznie jest nieomylny w kwestii czasu, zegarki kwarcowe posiadają całą rzeszę fanów – szczególnie wśród mężczyzn.

Zegarki kwarcowe. Skąd ta popularność?

Wcześniej wspomniana kwestia nieomylności co do ukazywania rzeczywistego czasu to tylko jedna z wielu zalet tych przedmiotów. Zegarki kwarcowe męskie nie wymagają nakręcania – jeżeli jesteś posiadaczem zegarka na baterie, musisz jedynie pamiętać o jej wymianie. Tego typu akcesoria cechują się również wspaniałym zaprojektowaniem, dostosowanym do współczesnych trendów. Wielu producentów wyznaje bowiem, że idealny zegarek to taki, który pasuje do każdej stylizacji. Jest w tym wiele prawdy, dlatego zegarki kwarcowe świetnie dopełniają zarówno luźną stylizację, jak i bardziej elegancką. Ponadto są również perfekcyjne na prezent dla eleganckiego mężczyzny. Jeżeli więc twój chłopak lub mąż ma niedługo urodziny czy macie przed sobą świętowanie ważnych wydarzeń, taki zegarek z pewnością go ucieszy. Szeroki asortyment zegarków o mechanizmie kwarcowym posiada sklep WestWatches – doceniający klasykę i nowoczesność. Nie czekaj więc, aż czas będzie przelatywał ci przez palce; zakup zegarek kwarcowy by wiedzieć, ile czasu zostało ci do ważnych wydarzeń, jakimi mogą być wakacje za trzy godziny czy kolacja z ukochaną osobą o szóstej wieczorem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.