Wiadomości z Bytomia

Zdrowe nawyki żywieniowe – o czym pamiętać?

  • Dodano: 2022-01-28 14:45

Przychodzi moment, w którym uświadamiamy sobie, że nasze nawyki żywieniowe bardziej niż pomagać, szkodzą. O tym, jak ważny jest prawidłowo ułożony schemat żywienie, nie trzeba nikomu mówić. Powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy, sprawdza się doskonale. Prawdą jest również to, że człowiek całe życie się uczy swoich nawyków, więc jest to najlepszy moment na to, aby na nowo poukładać swoją relację z żywieniem. Przedstawiamy poniżej najważniejsze nawyki, które warto przyswoić, aby na nowo stworzyć rozsądne i zdrowe podejście do jedzenia. Tylko dzięki regularności i poprawnym odżywianiu można zagwarantować prawidłową pracę naszego organizmu.

Zdrowa relacja z jedzeniem – od czego zacząć?

Każdy organizm jest inny i posiada zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne. To, jak powinna wyglądać dzienna kaloryczność, zależy także od prowadzonego trybu. Bez względu na to, przyjęło się, że w ciągu dnia należy spożywać od 5 do 6 zbilansowanych posiłków. Każdy z tych posiłków powinien w pełni opierać się na zasadach zdrowego odżywiania zgodnie z tym, jaką dietę dla siebie wybraliśmy. Warto ułożyć sobie wcześniej jadłospis dietetyczny, który będzie dostosowany pod nasze potrzeby. Dzięki temu, rozpisując jedzenie, na przykład na tydzień, mamy pewność, że dostarczamy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przy takim jadłospisie dietetycznym łatwiej nad wszystkim mieć kontrolę.

To co, często negatywnie wpływa na nasze zdrowie to brak śniadania. Pośpiech o poranku sprawia, że wychodzimy z domu bez pożywnego śniadania. To duży błąd, ponieważ jest to pierwszy posiłek w ciągu dnia, który daje siłę i energię na dalsze funkcjonowanie organizmu. Brak śniadania zwiększa także chęć podjadania w ciągu dnia, dlatego, że nasz metabolizm jest rozregulowany przez brak pożywienia.

Niezwykle ważne jest również tempo spożywania posiłków. Nie róbmy tego na szybko, w biegu. Jedzenie powinno cieszyć, a sama degustacja to doskonały moment na chwilę odpoczynku. Zbyt szybkie jedzenie powoduje, że w przyszłości możemy mieć problemy ze zdrowiem. Łapczywe spożywanie posiłków zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia oraz cukrzycy typu 2.

Nawyki a podjadanie i przekąski

Podjadanie i przekąski to główne grzechy większości osób. Krakersy lub chipsy podczas seansu, szybki baton w trakcie zabieganego dnia. Warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Może na początek warto zastąpić jedną przekąskę jej nieco zdrowszą wersją. Proteinowy baton lub smoothie to doskonały wybór! Innym wyborem, który warto rozważyć, to spożywanie świeżych owoców lub warzyw. Dostarczymy tym samym do organizmu niezbędne witaminy i minerały. Ich niedobór prowadzi do różnych zdrowotnych problemów, więc o tym także należy pomyśleć. A przy okazji zapewnimy sobie dzienne zapotrzebowanie na porcję warzyw i owoców. Warto również mieć zawsze przy sobie, pod ręką coś na mały głód. To mniejsza pokusa, żeby wstąpić do sklepu po coś niezdrowego.

Prawidłowe nawadniania w trakcie dnia

Wskazana jest także analiza tego, co w ciągu dnia pijemy. Słodzone soki i napoje to nie jest najlepszy wybór. I o ile spożywamy takie napoje sporadycznie, to na co dzień warto sięgać po wodę mineralną bez żadnych dodatkowych słodzików. Świetną opcją są także zielona herbata lub takie, które powstają z ziół. Jeśli nie lubimy samej wody, to doskonałym pomysłem jest dodanie do niej świeżych owoców, cytryny lub mięty, która naturalnie sprawi, że jej smak będzie bardziej wyrazisty. W ciągu dnia warto sięgać również po świeżo wyciskane soki.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.