Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ pozwala jej posiadaczowi na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej, ale czy taka forma ubezpieczenia jest wystarczająca? Na początku może się wydawać, że skoro używa się jej na skalę europejską to zapewnia całkowitą ochronę, ale w praktyce wygląda to troszkę inaczej. Jeżeli do tej pory sądziłeś, że z kartą EKUZ zawsze otrzymasz niezbędną pomoc to powinieneś przeczytać ten artykuł do końca.
W jaki sposób zdobyć kartę EKUZ?
Akurat z samym uzyskaniem karty EKUZ większego problemu nie ma, bo jedyną rzeczą jaką trzeba zrobić to złożenie wniosku w odpowiednim oddziale NFZ (najczęściej jest to najbliższy aktualnego miejsca zameldowania), a jeśli nie ma możliwości stawienia się osobiście to na szczęście tego rodzaju wnioski można składać również przez Internet. Taką kartę może posiadać każdy (pod warunkiem opłacanych składek na NFZ), a wyrobienie jej jest całkowicie bezpłatne.
Dodatkowe ubezpieczenie może się przydać
Warto zainwestować w dodatkową polisę przede wszystkim ze względu na fakt, iż karta EKUZ może okazać się niewystarczająca w wielu przypadkach, a bez dodatkowego ubezpieczenia może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Dla przykładu w momencie, gdy poza granicami kraju niezbędne będzie skorzystanie ze świadczeń stomatologa - o ile w Polsce byłoby by to możliwe nieodpłatnie tak w innym kraju pewnością konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów. Sytuacja ma się podobnie, gdy chcemy skorzystać ze świadczeń lekarskich w prywatnych placówkach - wtedy karta EKUZ nie ma żadnego znaczenia.
Sytuacja zmienia się, gdy zainwestujemy w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dzięki któremu otrzymamy niezbędną pomoc w praktycznie każdym zakątku świata, a więc nie będzie tylu nerwów i stresu oraz zamartwiania się tym, że konieczne będzie wyłożenie pieniędzy ze swojej kieszeni.
Warto zauważyć, że nie bez powodu ktoś wymyślił kiedyś powiedzenie “przezorny zawsze ubezpieczony”, ponieważ nie da się ukryć… tego, co wydarzy się podczas wyjazdu przewidzieć nie można, dlatego warto jest myśleć szybciej. Niestety, ale wciąż zbyt wiele osób tego nie rozumie i zamiast wydać pieniądze na polisę i być spokojnym woli oszczędzać na swoim własnym bezpieczeństwie za granicą. Cóż… jakie będzie rozczarowanie, gdy pewnego dnia do domu przyjdzie rachunek do zapłacenia na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, a wszystko dlatego, że ważniejsze było “oszczędzanie”. To, jakie korzyści przynosi dodatkowe ubezpieczenie turystyczne możecie dowiedzieć się na stronie https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.