Wiadomości z Bytomia

Wkładki ortopedyczne - dobór i leczeni

  • Dodano: 2018-04-18 17:45

Stosowanie wkładek ortopedycznych staje się coraz bardziej popularne. Aktualnie używane są już nie tylko w przypadku powstania wady stopy, ale przede wszystkim jako działanie profilaktyczne. Dowiedz się czym są wkładki ortopedyczne oraz jakie mają zastosowanie w przypadku płaskostopia poprzecznego.

Budowa wkładki ortopedycznej
To z czego i jak zbudowana jest wkładka w dużej mierze zależy od funkcji jaką ma pełnić. Podstawowym podziałem są modele wykonane z silikonu i z naturalnej skóry licowej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z modelem w całości wykonanym z jednego tworzywa. W zależności od miejsca w jakim mają być stosowane różnią się miedzy sobą głównie wielkością oraz ilością warstw silikonu. Wkładki te stosujemy w przypadku konieczności zwiększenia amortyzacji obuwia lub reedukacji bólu związanego z dysfunkcją stopy. Jeżeli chodzi o modele wykonane z naturalnej skóry licowej ich budowa uzależniona jest on funkcji jaką mają pełnić. Przede wszystkim istotny jest sam kształt wkładki, gdyż to on przywraca prawidłowe, anatomiczne ułożenie stopy. Współcześnie zdecydowana większość modeli wykonana jest z wysokiej jakości miękkiej skóry, która nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas użytkowania. Wyposażone w praktyczne mocowania na klej do obuwia sprawiają, że nie przemieszczają się oraz można je stosować również w odkrytych sandałach. Wkładki przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
 

Profesjonalny dobór wkładek
Profesjonalny dobór wkładki zaczynamy od postawienia właściwej diagnozy, co tak naprawdę dolega naszym stopom. Najtrudniej jest odpowiedzieć na pytanie czy powstały dyskomfort wynika ze źle dobranego obuwia, dysfunkcji nogi czy wyjątkowo delikatnej skóry . Ustalenie czynnika wywołującego ból jest podstawą wyboru odpowiedniej wkładki ortopedycznej płaskostopie poprzeczne. Warto bowiem uświadomić sobie, że nawet źle dobrane obuwie można „naprawić” bardzo dobrze dobraną wkładką i to za zdecydowanie mniej niż zakup drugiej pary butów.
 

Wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne - powiązania

Wiele wad postawy ma swoją przyczynę właśnie w stopach. Wkładki ortopedyczne stosowane są zarówno wtedy, kiedy mamy płaskostopie poprzeczne jak i podłużne. Prawidłowo dobrany model daje ulgę nie tylko stopom, ale również stawom kolanowym, biodrowym i kręgosłupowi. Nie bez powodu mówi się, że podstawą człowieka jest kończyna dolna. Prawidłowo ustawiona stopa we właściwy sposób przyjmuje wszelkie obciążenia zdecydowanie zmniejszając ryzyko powstania na przykład dolegliwości związanych z kręgosłupem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.