Wiadomości z Bytomia

Wentylatory przemysłowe i ich rodzaje

  • Dodano: 2018-03-23 08:00, aktualizacja: 2022-05-25 12:42

Ich praca ratuje życie i dobytek nie tylko podczas pożaru. Wentylatory przemysłowe filtrują, tłoczą i zasysają zanieczyszczone powietrze przez całą dobę w aquaparkach, podziemnych garażach i galeriach handlowych.

W skrócie mówiąc działanie wszystkich wentylatorów polega na wymuszaniu ruchu powietrza i odprowadzeniu gazów z jednej przestrzeni do drugiej. Może to być powietrze czyste, jak i częściowo zanieczyszczone, o temperaturze pokojowej, poniżej zera,  jak i dochodzącej do 400 stopni Celsjusza. Od nieprzerwanej pracy wentylatorów zależy bezpieczeństwo i dobre samopoczucie ludzi pracujących na danej przestrzeni oraz skuteczność pracy innych urządzeń np. w budynkach przemysłowych czy użyteczności publicznej.

Podstawowy podział wentylatorów pod względem kierunku przepływu gazu przez wirnik dzieli je na: wentylatory promieniowe i osiowe. W wentylatorach promieniowych gaz porusza się wzdłuż promienia wirnika,  natomiast w osiowych równoległe do osi jego obrotu. Ale to nie jedyne typy wentylatorów, jakich poszukują przedsiębiorcy i projektanci.

Wentylatory osiowe

Ten wentylator przemysłowy nie zmienia kierunku przepływu powietrza (płynie wzdłuż osi silnika), stąd wirnik przypomina śmigło. W wersji podstawowej możemy je spotkać wiszące na suficie w wielu polskich domach (nieodłączne z lampą). W przestrzeni publicznej nietrudno zauważyć wentylatory osiowe ścienne lub okienne. W większych pomieszczeniach o charakterze przemysłowym stosuje się wentylatory kanałowe. Ich zadaniem jest przetłaczanie powietrza o niskim ciśnieniu. Zawsze montowane są poziomo lub pionowo. Branżowcy projektują je w przestrzeniach:

  • hurtowni,
  • magazynów,
  • warsztatów,
  • hal produkcyjnych,
  • parkingów,
  • lokali handlowych,
  • szklarni,
  • pomieszczeń hodowlanych.

Stosowane są także w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Wentylatory promieniowe

Z tego typu urządzeń korzysta każdy z nas we własnym domu - chociażby w piekarniku z termoobiegiem albo w piecu węglowym centralnego ogrzewania. Przemysłowe wentylatory promieniowe gwarantują sprawny przepływ powietrza dzięki wirnikowi zbudowanemu z tarczy nośnej i pokrywającej, pomiędzy którymi zamocowane są łopatki. Powietrze, przepływając przez wentylator promieniowy, zmienia kierunek o 90 stopni.

W porównaniu do wentylatorów osiowych konstrukcje promieniowe charakteryzują się większą wydajnością. Pozwala ona na przetłaczanie drobnych wiórów powstających w trakcie obróbki  drewna czy skóry. Wentylatory promieniowe mogą być przeznaczone do wentylacji miejscowej oraz wentylacji nawiewnej i wywiewnej - tłumaczy pan Aleksander Koszembar z firmy Sursys.

Możemy je spotkać:

  • na dachach hal
  • w suszarniach
  • w lakierniach
  • w garażach podziemnych

Podobnie, jak wentylatory osiowe, stosowane są także w miejscach, gdzie występuje zagrożenie wybuchem, np. pod ziemią w kopalniach. Mnogość rozwiązań konstrukcyjnych sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów promieniowych:  jedno- i dwustrumieniowe, nisko-, średnio- i wysokociśnieniowe oraz wentylatory bębnowe i poprzeczne. Dodatkowo poszczególne wentylatory promieniowe różnią się np. układem łopatek. Wentylatory te występują również w różnych wariantach napędowych: bezpośrednim, sprzęgłowym lub pasowym.

Wentylatory strumieniowe

Wentylatory strumieniowe przeznaczone są do wentylacji wielkokubaturowych przestrzeni takich jak tunele czy zamknięte garaże. Ich zadaniem jest wspomaganie akcji gaśniczo-ratowniczych. Odprowadzenie dymu umożliwia rozpoczęcie sprawnej i skutecznej akcji w pobliżu ogniska pożaru, a odciążenie termiczne minimalizuje szkody w konstrukcji budynku.

Wentylatory strumieniowe są proste w obsłudze i konserwacji. Wybrane modele wysokowydajne posiadają tryb „szeptu” dzięki zastosowaniu tłumika. W naszej ofercie taką opcję ma m.in. popularna seria wentylatorów Alujet. Zaletami wentylatorów strumieniowych jest też minimalna wysokość obudowy - jak w przypadku modelu z serii AlujetPad. Oba mają  szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle i budownictwie - wylicza pan Aleksander Koszembar z firmy Sursys.

Wentylatory oddymiające

Te wentylatory, jak sama nazwa wskazuje, służą do oddymiania przede wszystkim spalin, gorącego dymu i powietrza powstałych w czasie pożaru. To właśnie wszelkiego rodzaju gazy i dym, a nie ogień,  jak się powszechnie wydaje, stanowią największe zagrożenie podczas pożaru w centrach handlowych, gastronomii, czy podziemnych parkingach.

Wentylatory tego typu stanowią elementy instalacji zapobiegających zadymieniu dróg ewakuacyjnych. Do dwóch godzin są one w stanie pracować z powietrzem, którego temperatura sięga 300-400 stopni Celsjusza. Wyróżniamy m.in. wentylatory oddymiające osiowe i procesowe. Mogą one być z powodzeniem używane także do wentylacji w normalnych warunkach. Zwykle łączy się obie te funkcje i stosuje urządzenia z silnikami dwubiegowymi: niski bieg wykorzystywany jest do wentylacji, a wysoki do oddymiania. Aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdej akcji oddymiania taki wentylator należy wymienić.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.