Wiadomości z Bytomia

Tanie laptopy od Lenovo

  • Dodano: 2017-06-22 13:45, aktualizacja: 2018-01-25 12:08

Szeroka oferta rynkowa pozwala nam z łatwością znaleźć urządzenia, które będą charakteryzowały się przyzwoitym działaniem za stosunkowo niską cenę. Potwierdzeniem tego są między innymi poszczególne modele laptopów Lenovo.

Kilka z nich występuje w wersjach, których ceny rozpoczynają się od poziomu 1000 złotych, co z pewnością zadowoli wiele osób poszukujących oszczędności. Czy jednak ograniczenie wydatków pod tym względem okaże się opłacalne? Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiego dokładnie urządzenia szukamy.

Pamiętać należy bowiem o tym, że jedna seria laptopów sprzedawana jest w wielu wersjach konfiguracyjnych, różniących się między sobą poszczególnymi podzespołami. Dlatego też ten sam laptop może prezentować się zupełnie inaczej, jeżeli zdecydujemy się na jego bardziej rozbudowaną wersję. Doskonałym na to przykładem jest seria Lenovo IdeaPad 100.

Wersja najtańsza

Najsłabsze modele wspomnianego laptopa korzystają przede wszystkim z podzespołów charakteryzujących się bardzo niskim poborem energii. Zamontowany procesor Intel Pentium N3540 posiada wskaźnik TDP na poziomie zaledwie 7,5 W, co z jednej strony przekłada się na niewielki pobór mocy, z drugiej natomiast sprawia, że możliwości laptopa są mocno ograniczone.

To samo należy powiedzieć o zintegrowanej karcie graficznej, która pozwoli na uruchomienie wyłącznie najbardziej podstawowych programów. Pamięć RAM typu DDR3L również nie pozwala na wiele. Warto zwrócić przy tym uwagę, że Lenovo IdeaPad 100 występuje w wersjach 14- oraz 15-calowych.

Jego najtańsze wersje okażą się przydatne wyłącznie w ramach obsługi pakietu biurowego, przeglądarki internetowej i mało wymagających programów (uruchomienie kilku naraz i tak spowoduje spowolnienie działania systemu) – kierowane są więc głównie do użytkowników amatorskich.

Zwiększamy moc obliczeniową

Na szczęście Lenovo IdeaPad 100 występuje również w wersjach o nieco wyższej wydajności. Ich ceny są o kilkaset złotych droższe, niemniej warto podkreślić, że gwarantują dużo płynniejsze działanie.

Wszystko dzięki zastosowaniu nieco lepszych procesorów. Znaleźć w nich można układy Intel Core i5 oraz i3 piątej generacji. Są to modele niskonapięciowe (oznaczone literą „U”), jednak w dalszym ciągu biją na głowę procesor Pentium, który dostępny jest w najtańszych wersjach laptopa.

Uwagę zwrócić należy również na fakt, że wydajniejsze konfiguracje korzystają z dedykowanej karty graficznej. Jest nią jednostka Nvidia GeForce 920M, która korzysta z 2 GB pamięci. Nie jest to być może karta specjalnie wydajna, jednak i tak zagwarantuje dużo szybsze działanie aniżeli jednostka zintegrowana. Pozwoli nawet na obsługę niektórych gier komputerowych. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zastanowić się nad nieco wyższym wydatkiem.

A może coś jeszcze mocniejszego?

Oferta firmy Lenovo obejmująca laptopy z niskiej i średniej półki cenowej jest oczywiście o wiele szersza. Jeżeli jesteście więc wydać nieco ponad 2 tysiące złotych, możecie zaopatrzyć się w jeszcze lepsze urządzenia.

Wymienić można między innymi laptop Lenovo V110. Jego najmocniejszą stroną jest fakt, że pracuje na najnowszych procesora Intela (z rodziny Kaby Lake), gwarantuje więc bardzo przyzwoitą wydajność. Do tego wszystkiego należy dodać szybką pamięć RAM typu DDR4 oraz wydajną kartę graficzną AMD Radeon R5 M430.

Jest to więc propozycja dla wszystkich, którzy oczekują od laptopa obsługi kilku programów naraz oraz możliwości uruchomienia niektórych nowych gier komputerowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.