Wiadomości z Bytomia

Systemy CMS bez tajemnic – specjalnie dla Ciebie!

  • Dodano: 2022-06-21 05:45, aktualizacja: 2022-06-21 05:57

Możliwość samodzielnego stworzenia własnej strony www i późniejszego administrowania nią od dawna nie jest zarezerwowana dla programistów. Dziś nie potrzebujemy do tego nawet znajomośći HTML-a. Za wszystkim stoją popularne systemy CMS. Szacuje się, że więcej niż połowa stron funkcjonujących w sieci działa właśnie dzięki nim. Co dokładnie kryje się za tym pojęciem? Jak wybrać optymalny system CMS?

Co to jest system CMS i na czym polega jego obsługa?

Za skrótem CMS stoi angielskie rozwinięcie Content Management System, a więc po polsku system zarządzania treścią. Termin odnosi się do oprogramowania przeznaczonego do modyfikowania, organizowania i publikowania treści na stronach internetowych. System CMS jest wyposażony w intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs, który pozwala dokonywać zmian na stronie bez znajomości programowania. Oczywiście sam interfejs stworzono w jednym z popularnych języków, ale jego znajomość kompletnie nie interesuje użytkownika.

Na czym polega działanie systemu CMS?

Działanie stron powstających przy użyciu systemu CMS opiera się na szablonach. Przyszły właściciel strony wybiera spośród wielu opcji (darmowych lub płatnych) tę, która najbardziej spełnia jego potrzeby związane z prowadzeniem bloga, prywatnej strony, a nawet sklepu internetowego. Szablon w bardzo dużej mierze determinuje wygląd strony i sposób prezentacji treści. Użytkownik zaś wypełnia tę skórkę w dowolny sposób, a elementy, takie jak tekst, grafika i częściowo nawet układ strony są w pełni edytowalne z poziomu interfejsu. Edycja strony odbywa się w przeglądarce internetowej po zalogowaniu do systemu CMS przez użytkownika – na przykład administratora strony bądź jej redaktora. Korzystanie z panelu administracyjnego jest bardzo proste, ponieważ poszczególne sekcje odpowiadają sekcjom dostępnym na stronie.

Jak dzielą się systemy CMS?

Systemy CMS można podzielić ze względu na przeznaczenie. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje, czyli systemy obsługujące strony internetowe i blogi oraz systemy CMS stworzone dla branży e-commerce, a więc pozwalające na prowadzenie własnego sklepu internetowego.

Jeśli chodzi o dostępność kodu źródłowego, systemy CMS można jeszcze podzielić na trzy grupy:

  • Systemy Open Source – posiadają otwarty kod źródłowy opierający się na bezpłatnej licencji. Użytkownicy mogą dowolnie modyfikować taki system i tworzyć do niego wtyczki.
  • Systemy SaaS, czyli Software as a Service – wielu klientów nieposiadających kodu źródłowego do strony współdzieli tę samą platformę, płacąc za jej używanie najczęściej w systemie abonamentowym.
  • Dedykowane systemy CMS – najbardziej kosztowne rozwiązanie, ponieważ stworzone z myślą o konkretnym kliencie jako wyłącznym użytkowniku. W praktyce z tego typu rozwiązania korzystają największe firmy.

Jak wybrać dobry system CMS?

Wybór konkretnego systemu CMS powinien zostać głęboko przemyślany, bo zła decyzja zmusi w przyszłości użytkownika do migracji danych na inny system. Bardzo ważnymi aspektami są wydajność, funkcjonalność i stabilność danego systemu. Nie bez znaczenia pozostaje bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych. Wymagającym użytkownikom zależy też na tym, aby system pozwalał na jak najdalsze modyfikacje wykorzystywanego szablonu.

Z biznesowego punktu widzenia ogromne znaczenie przy wyborze ma możliwość optymalizacji strony pod kątem SEO. Spośród popularnych systemów CMS pod tym względem pozytywnie wyróżnia się często wybierany WordPress. Specjaliści od SEO są zgodni, że pozycjonowanie strony na Wordpress nie jest trudnym zadaniem i nie różni się wiele od pozycjonowania pozostałych stron www, odbywającego się na ogólnych zasadach. Wygodne SEO dla strony na Wordpress to prawdopodobnie jeden z czynników, który decyduje o tym, że ten system CMS pozostaje najczęściej wybieranym przez użytkowników.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.