Wiadomości z Bytomia

Rodzaje regałów do magazynów - jak wybrać? Jak dobrać do nich sprzęt?

 • Dodano: 2019-10-30 11:30

Planowanie przestrzeni magazynowej bywa nie lada wyzwaniem. Aby zagospodarowanie magazynu było praktyczne i wygodne, bardzo istotne jest prawidłowe dobranie regałów oraz wybór urządzeń magazynowych, które z powodzeniem sprostają ich obsłudze. W poniższym artykule zaprezentujemy popularne rodzaje regałów oraz wózki transportowe, które najlepiej wykorzystywać w konkretnym typie magazynów. Zapraszamy do lektury!

Każdy przedsiębiorca planujący otwarcie nowego magazynu ma przed sobą szereg decyzji dotyczących tego, jak prawidłowo zadbać o transport wewnętrzny i magazynowanie. Wszystko po to, aby proces składowania przebiegał szybko i sprawnie, a dostępna powierzchnia została maksymalnie wykorzystana.
Podczas planowania magazynu, szczególnie ważne są:

 • jego lokalizacja i dojazd;
 • wielkość i wysokość pomieszczeń oraz ich układ;
 • wykorzystane rodzaje regałów i dostosowanie ich do warunków;
 • wyznaczenie odpowiedniej szerokości dróg transportowych i ewakuacyjnych;
 • wybór właściwego sprzętu i wózków magazynowych.

W niniejszym artykule skoncentrujemy się przede wszystkim na 3 ostatnich podpunktach, zakładając, że w momencie lektury macie już wybraną konkretną lokalizację oraz budynek przeznaczony pod magazyn.

Typy magazynów

typy-magazynow.jpg

Zarówno rodzaje regałów, jak i urządzenia transportu bliskiego w głównej mierze zależą od typu przestrzeni, jaka jest do zagospodarowania, czyli najprościej mówiąc od rodzaju magazynu.
Magazynu możemy podzielić ze względu na:

 • konstrukcję;
 • funkcje;
 • sposób składowania towarów;
 • sposób załadunku.

Dla nas najważniejszy będzie sposób składowania ładunków, gdyż ma bezpośredni wpływ na rodzaj zastosowanych regałów.
Magazyny, zgodnie ze sposobem składowania można podzielić na:
wysokiego składowania ( powyżej 7. metrów);
średniego składowania (powyżej 4. do 7. metrów);
niskiego składowania (do ok 4 metrów).
Bardzo ważne jest aby każdy typ magazynu był wyposażony w taki sposób, aby występowało w nim jak najmniej wolnej przestrzeni, a dostępne miejsce zostało wykorzystane maksymalnie.

Rodzaje regałów do magazynów

Regały w magazynach powinny być solidnymi konstrukcjami, wykonanymi z dobrych jakościowo materiałów - najlepiej stalowych profili, które nie ulegają wygięciu pod naporem ciężarów. Ponadto, wybierając rodzaje regałów należy zwrócić uwagę także na:

 • wysokość konstrukcji (dostosowaną do typu magazynu) oraz jej szerokość (umożliwiającą bezpieczne składowanie ładunków, przy jednoczesnym zapewnieniu dojazdu i przejezdności dróg transportowych);
 • układ półek - rozplanowanie półek musi umożliwiać swobodne umieszczenie na nich oraz pobranie z nich ładunków;
 • dopuszczalny maksymalny udźwig całego regału, jak i poszczególnych półek - przeciążone regały mogą stanowić zagrożenie;
 • dopuszczalne maksymalne obciążenie podłoża - bardzo ważne jest aby regał wraz z ładunkami nie przeciążał podłoża, co w efekcie mogłoby skutkować jego poważnym uszkodzeniem.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje regałów magazynowych:
1. Statyczne
2. Dynamiczne
3. Specjalizowane

1. Regały statyczne

Regały statyczne należą do rodzaju regałów stałych - czyli zamontowanych w jednym miejscu. Dzielą się na:

 • regały wspornikowe;
 • paletowe;
 • półkowe.

Regały wspornikowe wykorzystuje się przede wszystkim w procesie magazynowania długich ładunków, a do ich obsługi niezbędne mogą być stabilne i wydajne wózki widłowe terenowe (w magazynach otwartych i półotwartych) lub elektryczne wózki boczne (w magazynach zamkniętych).

wspornikowe-regaly.jpg

Regały paletowe służą do umieszczania na nich palet (jak sama nazwa wskazuje) i bywają używane w każdego rodzaju magazynach - od niskiego do wysokiego składowania. Ich obsługą zajmują się właściwie każdego rodzaju wózki widłowe:
paletowe ręczne i elektryczne w niskim składowaniu;
wózki widłowe czołowe elektryczne oraz paletowe elektryczne z masztem w średnim składowaniu;
wózki wysokiego składowania w przypadku najwyższych regałów.
Regały półkowe zwykle są stosowane w magazynach niskiego składowania, ponieważ służą do przechowywania towarów o niewielkich rozmiarach.

2. Regały dynamiczne

Regały dynamiczne to specyficzny rodzaj regałów; które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby same mogły poruszać się po magazynie, eliminując (lub przynajmniej ograniczając) ilość korytarzy transportowych. Wśród regałów dynamicznych wyróżnia się:

 • regały przesuwne;
 • regały wjezdne;
 • regały przepływowe.

Co prawda regały dynamiczne pozwalają zaoszczędzić miejsce w magazynie oraz ograniczyć wydatki związane z zakupem sprzętu magazynowego, jednak ich instalacja jest kosztowna. Cena montażu regału dynamicznego może nawet 10-krotnie przebijać cenę tradycyjnego regału statycznego.

3. Regały specjalizowane

Stanowią nowoczesne i zoptymalizowane połączenie regałów statycznych i dynamicznych, a niekiedy także okrężnych czy obrotowych.
Nie sposób jednoznacznie opisać ich konstrukcji, gdyż jest ona w pełni zależna od potrzeb i wielkości magazynu. Najczęściej regały specjalizowane wykonywane są na zamówienie.

Chcecie wiedzieć więcej o regałach do magazynów? Zapraszamy do artykułów:

 • Wszystko, co warto wiedzieć o regałach magazynowych, który znajdziecie tu;
 • oraz Regały magazynowe - rodzaje, charakterystyka, zastosowanie do przeczytania tutaj.

Podsumowanie

podsumowanie.jpg

Istnieją różne rodzaje regałów magazynowych, które przystosowane są do różnych warunków oraz do składowania odmiennych typów ładunków. Co istotne - warto wiedzieć, że regały magazynowe także podlegają przeglądom, w celu zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego składowania ładunków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.