Wiadomości z Bytomia

Rodzaje kont bankowych - poznaj najważniejsze

  • Dodano: 2017-04-24 10:15, aktualizacja: 2018-01-25 12:05

Podstawowymi produktami banków są konta dedykowane zarówno klientom indywidualnym oraz firmom. To jednak nie jedyny podział ofertowy. Warto poznać najważniejsze rodzaje rachunków bankowych i wybrać rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb.

Jeszcze 15-20 lat temu konta bankowe służyły przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania gromadzonego kapitału. Obecnie oferta banków jest znacznie szersza – wynika to głównie ze zmiany potrzeb klientów. Zajrzyj na https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych, by przekonać się o mnogości propozycji.

Konto osobiste

Konto osobiste to jeden z najbardziej popularnych rachunków oferowanych przez banki. Dedykowane osobom fizycznym, służą przede wszystkim do gromadzenia środków pochodzących z wynagrodzenia za pracę oraz innych wpływów. Pozwalają przy tym na dokonywanie dowolnych transakcji, np. regulowanie zobowiązań za korzystanie z mediów, opłat czynszowych, itp. Konto osobiste jest najczęściej nieoprocentowane.

Konto firmowe

Konto firmowe to produkt dedykowany osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub dużym korporacjom. Pozwala na gromadzenie środków z tytułu prowadzonego biznesu oraz regulowanie należności wynikających z faktur i rachunków wystawionych przez dostawców, itp.

Konto oszczędnościowe

Jako że typowe konto osobiste nie pozwala pomnażać gromadzonego kapitału, ich alternatywą jest konto oszczędnościowe. Oprocentowane zgodnie z ofertą banku sprawia, że pieniądze "pracują" na konkretny zysk. Przykładem konta oszczędnościowego jest Konto Zośka Pro z oprocentowaniem na poziomie do 2,25 proc (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro). Dodatkowym atutem jest brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, a także ustalanie odsetek na koniec każdego dnia.

Można powiedzieć, że konto oszczędnościowe stanowi połączenie cech typowe konta osobistego i lokaty. Ulokowane tam środki są oprocentowane (jak na lokacie), jednak posiadacz ma do pieniędzy stały dostęp (jak na koncie osobistym).

Za "pewną odmianę" konta oszczędnościowego można uznać rachunek IKE. To konto otwierane z myślą o oszczędzaniu na emeryturę – tak, by zagwarantować sobie pewny zysk oraz uchronić kapitał przed ryzykiem straty. Przykładem takiego rachunku jest https://www.ideabank.pl/rachunek-ike – z oprocentowaniem do 3,00 proc. Jego cechą charakterystyczną jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) po spełnieniu ustawowych warunków, tj. przy wypłacie środków po osiągnięciu wymaganego wieku.

Konto walutowe

Konto walutowe to propozycja dla osób, które gromadzą środki w walucie innej niż PLN. Posiadanie takiego rachunku pozwala nie tylko na przechowywanie pieniędzy, ale również dokonywanie transakcji walutowych. Konta walutowe wybierają głównie osoby pracujące za granicą lub spłacające kredyt w obcej walucie.

Konto studenckie

To "odmiana" konta osobistego dedykowana osobom między 18 a 26 rokiem życia. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim brak opłat za korzystanie z rachunku oraz niskie opłaty za podstawowe usługi, a także niewielkie wymagania co do miesięcznych wpływów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.