Wiadomości z Bytomia

Po co spalać węgiel, skoro ciepło można pobierać z powietrza lub gruntu?

  • Dodano: 2022-02-11 12:15

Ze względu na szybujące w górę ceny paliw kopalnych oraz rosnącą świadomość ekologiczną, w coraz większej liczbie polskich domów instalowane są pompy ciepła. Choć zakup i montaż tego urządzenia wiąże się zwykle z niemałym wydatkiem, to jego późniejsza eksploatacja pozwala na szybki zwrot inwestycji i jest niezwykle wygodna. Jeśli właśnie budujesz dom lub myślisz o zmianie dotychczasowego systemu ogrzewania, pompa ciepła powinna być alternatywą poważnie braną pod uwagę. O jej innych zaletach (a jest ich niemało) przeczytasz więcej w poniższym artykule.

Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta. Przy jej użyciu ogrzejemy zarówno dom, jak i wodę

Zyskująca w ostatnich latach na popularności pompa ciepła to, w największym skrócie, urządzenie transportujące ciepło pochodzące z otoczenia do instalacji grzewczej. Pompa może służyć zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody. Sama, jak wspomnieliśmy, nie wytwarza ciepła, tylko pobiera je z zewnętrznych źródeł. Tymi ostatnimi mogą być: grunt, powietrze lub wody gruntowe. Ze względu na to, że na działkach budowlanych nie zawsze występują nadające się do eksploatacji podziemne zasoby wody, zdecydowanie bardziej powszechnym rozwiązaniem są elektryczne pompy ciepła wykorzystujące ciepło skumulowane w gruncie i powietrzu. W tym pierwszym przypadku konieczne jest umieszczenie w ziemi kolektorów poziomych (rur zakopanych na głębokość ok. 1-2 m) lub sond pionowych (tu mówimy już o konieczności wykonania głębszych odwiertów). Mniej skomplikowana jest natomiast instalacja pompy powietrze-powietrze – w tym przypadku ciepło z powietrza pobierane jest przy użyciu przypominającej klimatyzator jednostki zewnętrznej typu split.

Ekologiczna energia wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Pompa ciepła to również spore oszczędności na rachunkach

Do działania pompa potrzebuje oczywiście energii elektrycznej. Ta odpowiada nie tylko za sam proces „wypompowywania” ciepła ze źródła dolnego, ale również wspomaga instalację w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w domu – np. w sytuacji, gdy temperatura powietrza jest zbyt niska. Jednak jeśli już na etapie projektowania odpowiednio dobierzemy typ źródła ciepła, jak i moc samej pompy do zapotrzebowania naszej instalacji grzewczej, grzałka elektryczna będzie włączać się bardzo rzadko. Tym samym zakup pompy ciepła przełoży się na zdecydowane niższe koszty ogrzewania pomieszczeń czy wody – zarówno w porównaniu do pieców gazowych, jak i elektrycznych. W niektórych przypadkach oszczędności mogą sięgnąć aż 50 lub 60 proc. Co więcej, urządzenie wykorzystuje energię odnawialną, tak więc nie jesteśmy skazani na uciążliwą i skrajnie nieekologiczną eksploatację paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny. Odpada również konieczność wyposażania domu w osobne pomieszczenie na kotłownię czy skład opału. Co więcej, instalacja, której centralnym punktem będzie pompa ciepła, doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego, jak i ściennego, a dodatkowo można zwiększyć jej wydajność po przyłączeniu do niej przydomowej mini elektrowni fotowoltaicznej. W ofercie firmy PSMSolar znajdziesz pompy ciepła powietrze-woda oraz powietrze-wyłącznie od renomowanych producentów, w tym te produkowane przez znaną na całym świecie japońską korporację Daikin.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.