Wiadomości z Bytomia

Olej do drewna czy bezbarwny lakier - co wybrać?

  • Dodano: 2020-09-25 10:15

Surowe drewno koniecznie trzeba zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych. Do tego celu można wykorzystać lakier lub olej do drewna. Podpowiadamy, czym różnią się te dwa preparaty i jak prawidłowo nakładać je na drewniane powierzchnie.

Olej do drewna – właściwości, zalety, wady

Wśród różnego rodzaju produktów służących ochronie drewnianych powierzchni to właśnie olej do drewna gwarantuje najbardziej naturalne wykończenie. Sprawdzi się, jeśli lubisz fakturę surowych desek, bez warstwy farby czy lakieru, a jednocześnie chcesz przedłużyć ich trwałość. Produkt głęboko wnika w drewno, odżywiając je i wzmacniając jego strukturę. Wyróżnia się łatwą aplikacją, co ma znaczenie, jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia w pracach malarskich i konserwatorskich.

Olej do drewna produkowany jest na bazie naturalnych składników. Producenci często wzbogacają skład w woski – na przykład wosk Carnauba, który pielęgnuje naturalne drewno. Dodatkowo produkty tego typu zawierają absorbery UV gwarantujące odporność na promienie słoneczne. Olej tworzy hydrofobową powłokę i zapobiega wnikaniu wody. Może być stosowany zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Pamiętaj jednak, że olejowanie trzeba często powtarzać, aby utrzymać ochronę drewna.

A może jednak lakier do drewna?

Lakierowanie drewna to prawdopodobnie najpopularniejsza metoda jego zabezpieczania przed działaniem czynników zewnętrznych. Lakier bezbarwny do drewna pozwala uzyskać stosunkowo naturalne wykończenie – z zachowaniem rysunku słojów i oryginalnego koloru desek. Tworzy elastyczną, wodoodporną powłokę, zapewniając ochronę przed opadami atmosferycznymi, słońcem, mrozem, uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoka jest jednak widoczna gołym okiem, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Lakier do drewna, szczególnie w połączeniu z impregnatem, zapewnia wysoki stopień ochrony. Możesz zapomnieć o konieczności ponownego lakierowania nawet przez okres 6 lat. Produkt ten ma przewagę nad olejem również w zakresie ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi – ścieraniem czy zarysowaniami. Sprawdzi się więc lepiej w przypadku desek na tarasie czy często używanych mebli ogrodowych.

Zarówno lakiery, jak i oleje do drewna znajdziesz na stronie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery/c/b2c-oleje-i-lakiery. Wybierz produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb i preferencji.

Prawidłowa aplikacja oleju do drewna i lakieru – zobacz, czy robisz to dobrze

Te dwa typy produktów stosuje się nieco inaczej. W przypadku lakieru ważne jest przeprowadzenie prac w pogodny dzień – suchy i bezwietrzny, tak by zapobiec przyklejaniu się zanieczyszczeń do mokrej powłoki. Lakierowanie wykonujemy za pomocą pędzla do preparatów na bazie rozpuszczalnika. Pędzel należy prowadzić wzdłuż słojów, a kolejne pasy powinny na siebie lekko nachodzić. Potrzebne są co najmniej dwie warstwy lakieru. Olej do drewna należy nanosić za pomocą szmatki i wcierać produkt w powierzchnię, tak by mógł wniknąć w strukturę drewna. Proces należy powtarzać regularnie, minimum co roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.