Wiadomości z Bytomia

Nowoczesne i efektywne w działaniu silniki elektryczne

  • Dodano: 2022-11-23 11:00, aktualizacja: 2023-02-07 11:17

Choć silniki elektryczne synchroniczne nie są tak powszechnie stosowane, jak asynchroniczne silniki klatkowe, to jednak jak się okazuje, ich zastosowanie będzie niezbędne wszędzie tam, gdzie potrzeby jest duży moment oborowy i odporność na znaczące przeciążenia. Ich zastosowanie sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie do napędzania różnego rodzaju mechanizmów potrzebna jest duża moc. Co warto wiedzieć o silnikach synchronicznych?

Czym jest i jak działa silnik synchroniczny? 

Silnik synchroniczny jest urządzeniem o dość wysokim współczynniku mocy i zdolności do poprawy współczynnika mocy sieci, w efekcie czego dochodzi co prawda do obciążenia na linii, jednak istnieje możliwość obniżenia przy tym kosztów za pobór energii elektrycznej. Zasada działania silnika synchronicznego nie jest tak zawiła i skomplikowana, jakby się to mogło początkowo wydawać. W tym przypadku podstawą pracy silnika jest interakcja obrotowego pola magnetycznego wytwarzanego przez zworę przemiennego prądu i pola magnetycznego na słupach induktora. Efektem tego jest wytwarzanie się prądu stałego, pozwalającego na niezakłócone działanie silnika. W przypadku silników synchronicznych induktor znajduje się na wirniku. W niektórych silnikach synchronicznych, szczególnie tych o dużej mocy wykorzystywane są magnesy trwałe. 

Jakie zalety i wady mają silniki synchroniczne? 

Silniki synchroniczne mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeżeli chodzi atuty takiego silnika, to jednym z nich jest możliwość generowania prądu stałego i to bez potrzeby poboru mocy biernej z sieci. Jest wręcz przeciwnie, gdy silnik pracuje z nadmiernym pobudzeniem, sam oddaje moc bierną do sieci. Taka sytuacja sprawia, że współczynnik mocy sieci poprawia się, zauważyć można również widoczny spadek napięcia. Za zaletę silników synchronicznych można uznać również to, że w ciągu ostatnich lat ich budowa jest niezmienna. Jedyne co się zmieniło to polepszenie jakości i działania zastosowanych komponentów, co przekłada się na znacznie wydajniejszą pracę silników. Dzięki temu mają one znacznie szersze zastosowanie, nawet w miejscach z ograniczoną przestrzenią montażową (możliwe jest to dzięki małemu ciężarowi i niewielkim rozmiarom). Silniki synchroniczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zawodne są modele asynchroniczne. Jeśli chodzi o wady, to silniki synchroniczne nie mają ich wiele. Najistotniejszym mankamentem w tym przypadku jest to, że konstrukcja takich silników jest bardziej skomplikowana niż silników asynchronicznych. W praktyce oznacza to, że są pewne elementy, bez których nie będzie on w stanie funkcjonować. Ta kwestia prowadzi do generowania wyższych kosztów, większych trudności w konserwacji i eksploatacji silników w przeciwieństwie do modeli asynchronicznych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.