W poniedziałek 21 lipca odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej nr 43. Zastępca prezydenta Michał Bieda rozmawiał z mieszkańcami Stolarzowic o szczegółach uchwalonego w maju Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Zastępca prezydenta spotkał się z mieszkańcami
Głównym tematem rozmów była droga, która ma połączyć drogę krajową 78 z ul. Suchogórską. Została wyznaczona do obsługi zabudowy w północnej części dzielnicy w związku z brakiem możliwości poszerzenia okolicznych ulic m.in.: Musioła, Kościuszki i Tęczowej.
Planowana droga ma przebiegać od ul. Żołnierskiej do ul. Suchogórskiej po niezabudowanych działkach wzdłuż granicy lasu.
Podczas spotkania zastępca prezydenta wyjaśnił, z czego wynika zaplanowana szerokość drogi oraz jej kategoria. Obowiązujące podczas uchwalania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przepisy wymuszały minimalne szerokości dróg. W pasie drogi zostały zaplanowane również chodniki, ścieżki rowerowe i przestrzeń na prowadzenie sieci m.in. wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej.
– Uchwalony plan musiał być zgodny ze studium. A tam ta droga dokładnie w takim kształcie, została zapisana już w 2011 roku – podkreślał wiceprezydent Bieda. – W uchwalonym planie ma kategorię drogi lokalnej i mają po niej jeździć przede wszystkim mieszkańcy okolicznych posesji – dodał.
MPZP był poddany konsultacjom społecznym
Podczas spotkania Michał Bieda, zastępca prezydenta miasta tłumaczył kolejne etapy uchwalania planu. Objaśniał kluczowe elementy procedury oraz wskazywał, jak przebiegały uzgodnienia oraz wyłożenie do publicznego wglądu wraz z dyskusją publiczną – konsultacjami społecznymi. W przypadku projektu planu dla rejonu Placu Jana uchwalonego w maju, odbyły się dwa wyłożenia, w trakcie których wpłynęły cztery pisma z uwagami. Wszystkie zostały rozważone i rozpatrzone.
– Zawsze staramy się uwzględniać te uwagi mieszkańców, które do nas wpływają – tłumaczył Michał Bieda. – Warto zaznaczyć, że nieuchwalenie tego planu spowodowałoby trudności dla wielu bytomian i osób, które chcą się osiedlić w tej części miasta – dodaje.
Droga uzgodniona z RDOŚ
Zebrani na spotkaniu mieszkańcy dopytywali o ochronę przyrody w rejonie drogi i wyrażali obawy związane ze wzmożonym ruchem.
W przypadku Stolarzowic i Górnik – z racji położenia dzielnic w rejonie obszaru Natura 2000 – jednym z istotniejszych jest opiniowanie projektu planu i sporządzonej do niego prognozy oddziaływania na środowisko przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Wszystkie uzgodnienia i opinie były w tym przypadku pozytywne.
– Na razie nie mamy planów dotyczących budowy tej drogi. Nie mamy ani jej projektu, ani finansowania. Jeżeli w ogóle ona powstanie, to na pewno za wiele lat, bo w mieście jest wiele pilniejszych do realizacji zadań drogowych. Drogę jednak musieliśmy wpisać do planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ musi on być zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego – argumentował wiceprezydent Bieda. – Przed nami prace nad uchwaleniem planu ogólnego dla tej części miasta. Wówczas mieszkańcy będą mogli składać do niego swoje wnioski. Mogą dotyczyć również tej drogi. Na pewno weźmiemy je pod uwagę – zaznaczył.
Przypomnijmy: prace planistyczne dla Stolarzowic rozpoczęły się w 2015 roku. W ostatnim czasie musiały jednak nabrać tempa ponieważ zmiany ustawowe nakładają na gminy konieczność uchwalania planów ogólnych. Nowe przepisy uniemożliwią właścicielom nieruchomości uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.