Wiadomości z Bytomia

Najbardziej znane ETF - czy warto mieć je w portfelu inwestycyjnym?

  • Dodano: 2022-02-16 06:00, aktualizacja: 2022-02-09 14:32

Handel oparty na funduszach indeksowych dawno już przestał być domeną funduszy inwestycyjnych i hedgingowych, a stał się niezwykle popularnym polem do inwestycji także dla drobnych inwestorów indywidualnych. Ogromna liczba dostępnych instrumentów sprawia, że ciężko bez dużej wiedzy wybrać akurat ten ETF, który daje nam perspektywę zysku. Jakie są najpopularniejsze ETFy na świecie i w Polsce? Sprawdźmy.

ETF na WIG20 

Choć nie zaczniemy od największego na świecie funduszu indeksowego, to jednak składamy ukłon w stronę rodzimego rynku i przedstawiamy najpopularniejszy i najstarszy przy okazji ETF dostępny na warszawskim parkiecie giełdowym. Mowa oczywiście o ETF na WIG 20. Każdy inwestor dokładnie wie, czym jest WIG20 - indeks 20 największych spółek notowanych na naszej giełdzie. ETF na WIG20 to instrument emitowany przez grupę kapitałową Societe Generale, a 1 tytuł uczestnictwa w funduszu indeksowym odpowiada wartości 10% indeksu WIG20. 

Spośród wszystkich popularnych funduszy indeksowych dostępnych na GPW, to właśnie ETF na WIG20 cechuje się największą płynnością, co z pewnością cieszy wszystkich inwestorów zainteresowanych krótkoterminowymi spekulacjami na krótkoterminowy wzrost wartości instrumentu. 

SPDR S&P 500 ETF

Oto największy, najpopularniejszy i jeden z najstarszych instrumentów na rynku funduszy indeksowych. Mowa oczywiście o ETF SP500, którego wartość obrotu przekracza 6 bilionów dolarów. To znany ju od stycznia 1993 roku pierwszy fundusz EFT, który śledzi w swoich notowaniach indeks S&P 500 - zbiór 500 największych firm notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych. 

Ze względu na niezwykle dużą liczbę uczestników wpływających na notowania S&P 500, indeks ten jest uznawany za jeden z najbardziej miarodajnych wskaźników oceniających sytuację gospodarczą nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie. Choć mało który ETF może równać się z aktywami funduszu SPDR S&P 500, to jednak przewiduje się, że na przestrzeni najbliższych lat coraz więcej ETF skupiających się w głównej mierze na branży IT i nowoczesnych technologiach będzie goniło, nie tylko pod względem wartości aktywów, ale też popularności ten pierwszy fundusz indeksowy. 

iShares Russell 2000 ETF

ETF założony zgodnie z ideą jeszcze większej dywersyfikacji gospodarczej, opiera się na indeksie Russel 2000. W skład indeksu wchodzą spółki o relatywnie niższej kapitalizacji niż S&P500, jednak w jego skład wchodzi niemalże 2000 spółek. Najpopularniejsze branże to finanse, opieka zdrowotna, a także szeroko pojęte IT. Wcześniej wspomniane S&P 500 i Russell 2000 różnią się od siebie, a szczegóły ich wyceny, mechaniki działania i budowy warto poznać od podszewki, zapoznając się z artykułem. 

To zaledwie 3 popularne ETFy, które mogą zwrócić naszą uwagę podczas budowy portfela inwestycyjnego. Choć ograniczenie liczby ETF w swoim portfolio jest rekomendowane, to jednak warto zdecydować się na zakup chociaż jednego z najpopularniejszych instrumentów dostępnych za pośrednictwem brokerów ETF. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.