Wiadomości z Bytomia

Kursy elektryczne

  • Dodano: 2021-09-09 09:45

Obecnie na rynku karty rozdają pracownicy, a nie tak jak to było zawsze pracodawcy. Liczbą rąk do pracy maleje i nawet migracja osób z innych państw nie zapełnia luki jaką mają polskie firmy. Wynika to głównie z faktu, że spora część zawodów wymaga odpowiednich kwalifikacji, a zdobycie tych odbywa się przez zaliczenie specjalnych kursów i egzaminów. Jeżeli jesteś dobry i masz doświadczenie, albo możesz wykazać się takimi uprawnieniami to nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem pracy. Tylko znalezienie pracy jest jednym a czym innym jest znalezienie dobrze płatnej pracy. Osoby, które mają doświadczenie i wartościowe uprawnienia mogą liczyć na wyższe zarobki. W tym artykule chcemy pomówić trochę na temat pracy elektryka i tego jak nim zostać. Sprawdźmy zatem czym są kursy SEP i jakie dają realnie możliwości.

Kursy SEP

Naturalnie osoby, o których wspomnieliśmy we wstępie mają łatwiej, ale nie oznacza to, że praca sama do nich przyjdzie. W firmach, które dobrze płacą na stanowisko elektryka ubiega się co najmniej kilka osób i to właśnie wtedy kwalifikacje pozwalają się wyróżnić na tle innych kandydatów. Uprawnienia SEP to najlepszy sposób na zdobycie przewagi już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Praktycznie każde ogłoszenie o pracę tyczące się elektromonterów ma zaznaczone w wymaganiach posiadanie uprawnień SEP. Wynika to z prostego fakt, że do pracy z określonymi urządzeniami elektrycznymi dopuszcza się jedynie osoby odpowiednio wyszkolone, mogące pochwalić się owym certyfikatem.

Zawód elektryka jest bardzo przyszłościowy, postępująca elektryfikacja wszystkich aspektów naszego życia sprawi, że pracy w tej branży nie zabraknie. Zajmowanie się liniami przesyłowymi i innymi elementami infrastruktury elektrycznej wymaga wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Dlatego niezależnie czy szukasz pracy na kilka lat czy na stałe możesz śmiało próbować swoich sił w tej branży.

Wróćmy jednak do samych uprawnień SEP i tego jak je zdobyć. Skrót SEP pochodzi od Stowarzyszenia Elektryków Polskich i jeżeli zamierzasz podjąć legalną pracę w zawodzie to nie obejdzie się bez uzyskania odpowiedniego certyfikaty. O ile w małych firmach, jeszcze zdarza się, że elektrycy nie mają takich uprawnień tak jest to nielegalne i mało jaka firma obecnie pozwala sobie na zatrudnienie osoby bez uprawnień. Uprawnienia można zdobyć z marszu przystępując do egzaminu organizowanego przez SEP, ale bez wstępnego przygotowania, prawdopodobnie wyrzucisz pieniądze w błoto.

Dlatego polecamy najlepszą i sprawdzoną drogę, czyli kursy doszkalające, organizowane przez różnego rodzaju ośrodki. Na tego typu kurs można zapisać się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Omega, prowadzącym swoje szkolenia na terenie całego Śląska. Co do samych szkoleń nie musisz posiadać żadnej wiedzy przystępując do nich. Istnieją tylko 3 wymogi, których nie da się obejść, czyli ukończone 18 lat, co najmniej wykształcenie podstawowe i dobry stan zdrowia potwierdzony przez lekarza medycyny pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej uprawnienia elektryczne są wymagane do samodzielnej pracy przy urządzeniach w zakresie eksploatacji i dozoru instalacji, jak i sieci elektroenergetycznych.

Uprawnienia elektryczne wydaje się na czas określony. Wpływ na to ma ciągły rozwój technologii oraz konieczność monitorowania stanu zdrowia osób pracujących przy instalacjach elektrycznych. Na przestrzeni lat zmianie ulegają również aspekty prawne i warto jest być z nimi na bieżąco. Uprawnienia SEP z zakresu G1 przyznaje się na 5 lat. W większości przypadków nie musisz obawiać się kosztów ponownego odnowienia certyfikatu, gdyż pokrywa go pracodawca.

Inwestycja w samego siebie często okazuje się najlepszą inwestycją. Uprawnienia energetyczne SEP to konieczność, dlatego warto wybrać firmę, która przygotuje Cię odpowiednio do zdania egzaminu. Omega może pochwalić się zdawalnością egzaminów na poziomie 95%. Na stronie znajdziesz wiele pomocnych materiałów łącznie z przykładowymi pytaniami egzaminacyjnymi.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.