Wiadomości z Bytomia

Konto bankowe dla firmy - jak wybrać najlepsze?

  • Dodano: 2021-06-08 16:15

Chociaż polskie prawo podatkowe nie nakazuje przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą posiadania konta firmowego, to wielu właścicieli firm takowe zakłada. Oferty banków są tak zróżnicowane, że trudno jest wybrać jedną, najatrakcyjniejszą i najlepszą. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

  1. Koszty utrzymania konta firmowego
  2. Konto to za mało
  3. Ranking pomoże wybrać idealne konto

Idealne konto bankowe dla firmy generuje niewielkie koszty utrzymania i ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie własnego biznesu. Nieodzowna będzie możliwość korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej oraz obsługa BLIK.

Koszty utrzymania konta firmowego

Nie zawsze można uniknąć opłat za usługi bankowe, jednak przedsiębiorcy dążą do tego, aby tych opłat ponosić jak najmniej. Obecnie wiele banków oferuje firmowe konta bankowe za 0 zł, pod warunkiem, że przynajmniej raz w miesiącu klient wykona przelew do ZUS lub urzędu skarbowego. W praktyce nie jest to trudne - jedna z tych opłat z pewnością pojawi się na liście przelewów w każdym miesiącu. Kolejnym warunkiem jest możliwość uniknięcia opłaty za korzystanie z karty do konta. W tym wypadku zwykle wystarczy wykonać kilka transakcji kartą na sumaryczną kwotę kilkuset złotych, a bank nie pobierze należnej mu prowizji.

Większy problem sprawiają opłaty za przelewy, szczególnie te walutowe, lub wypłacenie gotówki z bankomatu albo w oddziale banku. Coraz więcej banków nakłada prowizję od takich transakcji, która zwykle ma charakter procentowy z zachowaniem minimalnej wartości na poziomie kilku złotych. Opłat tych nie da się uniknąć, warto więc dokładnie sprawdzić tabelę opłat i prowizji jeszcze przed podpisaniem umowy i zweryfikować, za jakie transakcje bank pobierze opłatę.

Konto to za mało

Wielu przedsiębiorców nie szuka jedynie konta bankowego dla firmy, ale oferty kompleksowej, która zapewni mu szybki dostęp do dodatkowej gotówki. Biznesmeni zwracają więc uwagę na banki posiadające szeroką ofertę innych produktów dla firm - kredytów gotówkowych, inwestycyjnych, kart kredytowych czy kont oszczędnościowych. Bardzo popularną wśród przedsiębiorców formą jest kredyt obrotowy lub debet na koncie, jednak nie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie takie produkty.

Oprócz konta firmowego, banki coraz częściej oferują także możliwość skorzystania z innych usług. Jedną z nich jest prowadzenie księgowości firmowej przez specjalistów współpracujących z bankiem. Taka opcja niweluje konieczność zatrudnienia księgowego, prowadzenia rozliczeń samodzielnie lub szukania biura rachunkowego. Ceny w bankach są przystępne, a usługi wykonywane na wysokim poziomie.

Niejednokrotnie konto bankowe dla firm oferowane jest w ramach tzw. cross-sellingu. Tym mianem określa się sprzedaż jednego produktu, która jest powiązana ze skorzystaniem z innego produktu u tego samego sprzedawcy. W tym wypadku chodzi głównie o założenie konta firmowego w powiązaniu z zaciągnięciem kredytu firmowego, zakupieniem karty kredytowej lub innej, dowolnej usługi.

Ranking pomoże wybrać idealne konto

Poszczególne oferty banków znacznie różnią się od siebie, dlatego aby dokonać świadomego wyboru, warto posiłkować się profesjonalnymi rankingami, np. firmowybank.pl. Tego typu rankingi są na bieżąco aktualizowane i zawierają sprawdzone informacje o ofertach najlepszych banków w Polsce. Ranking firmowych kont bankowych pozwala szybko i bez trudu porównać ze sobą poszczególne oferty, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi marnować czasu na samodzielne poszukiwania i weryfikowanie poszczególnych propozycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.