Wiadomości z Bytomia

Karta pacjenta online - jak to działa?

  • Dodano: 2017-04-19 09:15, aktualizacja: 2018-01-25 12:05

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w 2017 roku zostaną wdrożone pierwsze innowacje związane z cyfryzacją służby zdrowia. Kluczową kwestią jest w tym momencie e-recepta oraz elektroniczna dokumentacja medyczna – to, co dotychczas było gromadzone w formie papierowej ma zostać zdigitalizowane, aby lekarze i pacjenci mieli dostęp do informacji drogą elektroniczną. Jednym z podstawowych udogodnień, nad którym pracuje obecnie CSIOZ, będzie system P1, w ramach którego powstaną m.in. internetowe konta pacjenta.

Co znajdzie się na internetowej karcie pacjenta?

Internetowe konta pacjenta będą częścią dokumentacji medycznej. Według ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia z 2011 roku, jednostkowe dane medyczne zawierają informacje o uprawnieniach do świadczeń zdrowotnych, stanie zdrowia pacjenta, planowanych świadczeniach i działaniach profilaktycznych. Tego rodzaju informacje podlegają ochronie, zatem karta pacjenta online będzie funkcjonować na podobnych zasadach, jak bankowość internetowa. Przy pomoc internetowego konta pacjenci i lekarze będą mieć dostęp do danych dotyczących historii choroby, wykonanych i planowanych zabiegów, przepisanych leków i sposobu ich dawkowania. Przez internet pacjent będzie mógł również sprawdzić, który jest w kolejce do lekarza lub na badanie, umówić się na wizytę lub ustawić automatyczne przypomnienie o terminie wizyty.

Rejestracja do internetowego konta pacjenta

Internetowe konto pacjenta będzie bezpłatną aplikacją, do której uzyskuje się dostęp poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Rejestracji można dokonać na 3 sposoby:

  • wprowadzić do formularza dane z ePUAP (opcja dla posiadaczy profilu zaufanego ePUAP);

  • uzupełnić formularz i potwierdzić tożsamość przy pomocy podpisu elektronicznego;

  • wypełnić formularz i potwierdzić tożsamość osobiście, we wskazanej placówce.

Po rejestracji otrzymujemy dane do logowania do internetowej karty pacjenta – możemy logować się z dowolnego miejsca na świecie, pamiętając jednak o korzystaniu z bezpiecznego łącza internetowego.

Realizacja e-recepty

Z poziomu karty pacjenta online będziemy mieć dostęp także do elektronicznych recept. Zamiast wypisywać papierowy druczek, lekarz wprowadzi informację o przepisanych lekach do systemu P1 i elektronicznej dokumentacji medycznej, a tym samym do internetowego konta pacjenta. W niektórych wersjach oprogramowania medycznego (np. http://www.mediporta.pl/) podczas wypisywania e-recepty lekarz będzie mógł skorzystać z wbudowanej bazy leków czy podpowiedzi dotyczących refundacji. Aby zrealizować receptę, można pobrać ją na telefon, aby farmaceuta mógł zeskanować kod dostępu z wyświetlacza. Wprowadzenie e-recept nie sprawi oczywiście, że tradycyjne recepty od razu znikną – mogłoby to sprawić kłopot tym pacjentom, którzy nie posiadają smartfonów lub nie są zbyt obeznani z nowymi technologiami. Dlatego po wpisaniu elektronicznej recepty do systemu lekarz będzie mógł ją wydrukować i wręczyć pacjentowi w standardowej formie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.