Wiadomości z Bytomia

Jaki sprzęt ułatwi przygotowanie ogrodu do sezonu wiosennego? Podpowiadamy!

  • Dodano: 2022-04-27 14:00

Szpadel, grabie, nożyce i sekatory, czy też motyka. To narzędzia, bez których trudno byłoby obejść się w ogrodzie. Jednak taki sprzęt to nie wszystko. Zanim przystąpimy do pielęgnowania warzywnika, czy kwiatowych rabat potrzebne nam będzie solidne wsparcie. Urządzenia mechaniczne pozwolą uporządkować ogród na wiosnę i utrzymywać go w doskonałej kondycji przez cały sezon. W co warto się zaopatrzyć?

Pielęgnacja trawnika, czyli kosiarki i kosy

Trudno wyobrazić sobie zadbany trawnik bez odpowiedniego sprzętu. Kosiarka lub kosa to tutaj absolutna podstawa. Wybierając tego typu urządzenia powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością naszego trawnika, a także jego kondycją i ukształtowaniem terenu.

W przypadku mniejszych przestrzeni poleca się kosiarki elektryczne lub akumulatorowe. Z kolei kosy spalinowe to rozwiązanie, które pomoże nam uporać się z trawnikiem bardziej zaniedbanym, o nierównej powierzchni (pagórkowatej, z rowami), z chwastami, czy też z koniecznymi do wykarczowania krzewami. Lekkie kosy spalinowe będą odpowiednie do mniejszego ogrodu. Z kolei rozległe trawniki mogą wymagać zakupu kosy profesjonalnej. Tutaj mocny silnik będzie "nie do zdarcia", a prace ułatwi nam dodatkowo system antywibracyjny. Profesjonalny sprzęt tego typu znaleźć można m.in. na stronie https://seger.pl/c/160/kosy-spalinowe-kosy-i-podkaszarki-dom-i-ogrod.html

Zanim przystąpimy do koszenia, musimy zadbać o glebę. Potrzebne będzie spulchnienie ziemi, doprowadzenie do darni powietrza, stworzenie lepszych warunków do nawadniania i nawożenia trawnika, a tym samym efektywniejszego wzrostu trawy. W tym zadaniu sprawdzi się z pewnością glebogryzarka. Na https://seger.pl/c/151/glebogryzarki-urzadzenia-budowlane.html znaleźliśmy tego typu sprzęt, idealnie nadający się do ogrodów i działek. Jeśli będziemy pracować na ograniczonej przestrzeni lub w pobliżu nisko rosnącej roślinności, możemy wybrać tutaj lekką, kompaktową glebogryzarkę, która będzie wygodniejsza w obsłudze.

Co wyróżnia pilarki i nożyce mechaniczne?

Do usuwania gałęzi, czy ścinania drzew bądź większych krzewów przyda się pilarka łańcuchowa. Warto sięgnąć tutaj po urządzenie stosunkowo lekkie i poręczne, dzięki czemu nawet dłuższe i bardziej wymagające prace nie będą dla nas obciążeniem. Standardowo w typowych pracach ogrodowych oraz podstawowych pracach ciesielskich wystarczającym rozwiązaniem okazują się pilarki wyposażone w dwusuwowy silnik spalinowy o mocy 2-3 kM.

Nożyce - elektryczne lub spalinowe - pozwolą nam z kolei na sprawne przycinanie krzewów. Tutaj dobrze będzie, jeśli postawimy na model z obrotową głowicą, która umożliwia cięcie w pionie i poziomie. Ważne również, aby wybrany model był lekki i wyposażony w system antywibracyjny. Jeśli natomiast podchodzimy do tematu przycinania krzewów bardziej profesjonalnie i marzy nam się tworzenie roślinnych rzeźb, prace zdecydowanie ułatwią nam nożyce akumulatorowe z krótką listwą tnącą. Przycinaniu wysokich krzewów służą nożyce na teleskopowym wysięgniku. A w pracy z żywopłotem pomogą nam nożyce z długą listwą tnącą.

Uniwersalna myjka ciśnieniowa

Jak szybko, sprawnie i skutecznie umyć taras, alejki, altanę lub podjazd? To również części naszego ogrodu, najczęściej wymagające gruntowanego sprzątania po zimie. W tym przypadku zadanie ułatwi nam myjka ciśnieniowa. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z intensywniejszymi zabrudzeniami, a do posprzątania bruk klinkierowy, betonowy lub kamienny.

Myjka ciśnieniowa sprawdzi się także w sytuacji, gdy zechcemy wyczyścić narzędzia i meble ogrodowe, a także elewację, czy po prostu samochód. Kluczową zaletą tego typu sprzętu jest to, że nie wymaga jednoczesnego stosowania detergentów, eliminuje konieczność szorowania i pozwala umyć nawet trudno dostępne miejsca. Z pomocą myjki najłatwiej i najszybciej pozbędziemy się zabrudzeń z ziemi i resztek roślin pozostawionych na grabiach, łopacie, czy taczce.

Wybierając myjkę zwróćmy uwagę na jej wagę i wielkość. Chodzi o to, aby sprzęt był dla nas wygodny w użytkowaniu. Myjki akumulatorowe będą dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy w ogrodzie dostępu do sieci elektrycznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.