Od osób, które wykazują chęć podjęcia pracy jako operator wózków widłowych, oczekuje się, że zdobędą uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Czym dokładnie zajmuje się UDT? Co zrobić, aby zdobyć odpowiednie uprawnienia? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania, czytając nasz najnowszy artykuł. Zapraszamy!
Co to jest UDT?
Pod tym skrótem kryje się Urząd Dozoru Technicznego, czyli instytucja państwowa, która została powołana w 1950 roku po to, aby działać w obszarze bezpieczeństwa urządzeń technicznych. Do głównych zadań urzędu zalicza się działalność certyfikacyjną (UDT-CERT) oraz szkoleniową (Akademia UDT). Co więcej, instytut zajmuje się przeprowadzaniem badań oraz ekspertyz dotyczących urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Wszystkie prace badawcze realizowane są w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego, które ma swoją siedzibę w Poznaniu.
Zakres prac Urzędu Dozoru Technicznego
Skoro już wiesz, co to jest UDT, to czas odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie, czyli czym zajmuje się ta instytucja. Urząd Dozoru Technicznego sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem urządzeń technicznych, a szczegółowy zakres prac tego urzędu można znaleźć w Ustawie o Dozorze Technicznym z 21.12.2000 roku. Zgodnie z zawartymi w dokumencie informacjami, działalność UDT obejmuje:
- wykonywanie dozoru technicznego nad urządzeniami technicznymi w zakresie, który został sprecyzowany w ustawie;
- orzekanie w sprawach, które wynikają z wykonywania dozoru technicznego;
- przeprowadzanie ewidencji eksploatowanych urządzeń technicznych;
- analizę przyczyn oraz skutków uszkodzeń urządzeń technicznych;
- stałą ocenę stopnia zagrożenia, jaką mogą stanowić uszkodzone urządzenia techniczne;
- certyfikację systemów jakości dotyczących urządzeń technicznych;
- inicjowanie działalności, której celem jest podnoszenie zawodowych kwalifikacji wytwórców i użytkowników w zakresie bezpiecznej pracy urządzeń technicznych;
- ustalanie programów szkoleń osób obsługujących, jak i konserwujących urządzenia techniczne;
- weryfikacja kwalifikacji osób wytwarzających, naprawiających, modernizujących, obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne oraz osób wykonujących badania nieniszczące.
Jak zdobyć uprawnienia UDT?
Uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdzają, że osoba, która zdobyła ten dokument, posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie obsługi bądź też konserwacji urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, a dokładniej mówiąc urządzeń transportu bliskiego. Oznacza to, że uprawniona osoba zaznajomiona jest z warunkami technicznymi dozoru technicznego oraz obowiązującymi przepisami. Zaświadczenie UDT nie tylko potwierdza wiedzę teoretyczną uprawnionego, ale także praktyczną - to dowód na to, że dana osoba potrafi obsługiwać lub konserwować urządzenia, które podlegają dozorowi technicznemu.
Wszystkie uprawnienia Urzędu wręczane są zgodnie z Ustawą o Dozorze Technicznym z 21.12.2000 roku oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 18.07.2001 roku. Na jakiej podstawie się je przyznaje? Aby móc uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne UDT należy najpierw złożyć wniosek o sprawdzenie kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (wszystkie dokumenty widnieją na oficjalnej stronie UDT), a następnie podejść do egzaminu. Uprawnienia przyznawane są w sytuacji, kiedy egzamin zostanie pozytywnie oceniony przez komisję Urzędu Dozoru Technicznego.
Podejście do egzaminu jest płatne. Od 09 lutego 2021 roku opłata za weryfikację kwalifikacji wynosi 193,78 zł. Uprawnienia UDT wydawane są w formie plastikowych kart, które potwierdzają przyznaną licencję.
Prowadzeniem szkoleń UDT zajmuje się Ośrodek Szkolenia Zawodowego Omega działający na terenie Śląska. Jeżeli poszukujesz szybkiej i skutecznej metody na zdanie egzaminów UDT to Omega jest tym czego potrzebujesz.