Czy wiesz, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu złomu możesz zwiększyć zysk z jego sprzedaży? Dlatego w tym artykule opowiemy nieco więcej o czyszczeniu i segregacji złomu. Dzięki wymienionym w artykule praktykom skup złomu zapłaci więcej za przedmioty metalowe, których chcesz się pozbyć. Zapraszamy do lektury!
Jak zwiększyć zyski ze sprzedaży złomu?
Co zrobić, aby zarobić więcej na sprzedaży złomu? Przede wszystkim zadbaj o jego segregację i czyszczenie – zarówno z zabrudzeń, jak i z innych fabrycznie przytwierdzonych materiałów takich jak guma czy plastik. Jeżeli dysponujesz dużą ilością odpadów metalowych, to sprawdź, czy dany skup przyjmie Twój złom po cenach hurtowych. Dodamy, że różne punkty mogą skupować złom w różnych cenach. Warto więc zadzwonić w kilka miejsc i wybrać ten skup złomu, który oferuje najlepsze ceny i warunki skupu.
Czyszczenie złomu – dobre praktyki
Jak czyścić złom? W pierwszej kolejności warto go solidnie wypłukać z wszelkich powierzchownych zanieczyszczeń. Następnie postaraj się pooddzielać od metalu fabrycznie przytwierdzone elementy metalowe – na przykład doklejony plastik, czy różnego rodzaju ogumienia. A jak sprawa wygląda z kablami? Sprawdź, czy skup złomu, w którym planujesz je sprzedać, odkupuje kable ogumione, czy wyłącznie bez ogumienia. W przypadku miedzianych kabli od elektroniki użytkowej czy sprzętu RTV/AGD o wiele korzystniejsze okaże się samodzielne obranie takich kabli z ogumienia.
Czego użyć do usunięcia izolacji z kabli? W przypadku wspomnianych przewodów o niewielkiej średnicy możesz ją usunąć przy użyciu noża do tapet lub specjalnego obieraka do kabli. Uwaga – ogumienia nigdy nie usuwamy przy użyciu płomieni. W trakcie opalania kabli do środowiska wydziela się szereg szkodliwych substancji, a ponadto bezpośredni kontakt rozgrzaną, topiąca się gumą jest skrajnie niebezpieczny.
Jak segregować złom?
Postaraj się jak najdokładniej posegregować odpady metalowe. Osobno zapakuj miedź, osobno aluminium, osobno cynk i osobno stal nierdzewną oraz inne metale. Nie przejmuj się, jeżeli w kilku przypadkach pojawi się problem z identyfikacją surowca. Obsługa skupu z pewnością spojrzy przychylniej na złom z grubsza posegregowany niż taki, który w ogóle nie został w ten sposób przygotowany do sprzedaży.
Na koniec pamiętaj kompresji!
Krok, który warto wykonać już po czyszczeniu i segregacji to kompresja, która polega na zgniataniu odpadów w taki sposób, aby zajmowały one jak najmniej miejsca w transporcie. Dzięki realizacji tego kroku, o wiele łatwiej będzie Ci przetransportować złom do skupu. Jeżeli wynajmujesz samochód to możliwe, że dzięki zastosowaniu kompresji, będzie Ci potrzebny mniejszy i tańszy pojazd.
Zawsze mierz siły na zamiary!
Zbieranie i sprzedaż złomu to praca, jak każda inna dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na to, jaki nakład pracy i czasu kosztuje nas uzyskanie konkretnego zysku w ramach jej wykonywania. Czasem może okazać się, że poświęcasz zbyt dużo czasu i energii na szczegółowe czyszczenie złomu, przez co w wymiarze godzinowym Twój zarobek wcale nie przekłada się na większe zyski. Zastanów się więc, jaki model pracy będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny. Czasem może okazać się, że sprzedaż kabli z izolacją przyniesie Ci większy dochód, niż sprzedaż tych samych kabli, ale z usuniętym ogumieniem.