Wiadomości z Bytomia

Jak przygotować się do matury z wiedzy o społeczeństwie?

  • Dodano: 2022-08-11 10:45, aktualizacja: 2022-08-12 09:20

Maturę z WOS-u powinny wybrać osoby chcące w przyszłości studiować kierunki humanistyczne, polityczne, a także społeczne. Wysoki wynik z tego przedmiotu pozwoli z dużym prawdopodobieństwem dostać się na wymarzoną uczelnię. Wielu uczniów nie wie jednak jak przygotować się do egzaminu. Jak się uczyć, aby na pewno zdać?

Wymagania na maturze z WOS

Do podstawowych wymagań maturalnych z WOS-u należy przyswojenie wiedzy z zakresu polityki, prawa, spraw społecznych oraz aktualnych problemów na świecie. Należy umieć ocenić współczesne wydarzenia, a także pisać o nich. Nie bez znaczenia jest znajomość słownictwa oraz doktryn politycznych. Maturzysta musi również dysponować wiedzą pozwalającą mu opisywać i analizować badania oraz porównywać ze sobą poszczególne ustroje. W arkuszach dość często pojawiają się pytania o współczesnych polityków oraz ich poglądy. 

Tworzenie dobrych notatek i śledzenie wydarzeń politycznych

Pierwszym krokiem, który pozwoli na efektywną naukę, jest stworzenie odpowiednich notatek. Niezależnie od preferowanego stylu uczenia się, powinny być one staranne i wykonane estetycznie. Najważniejsze jest, aby zapisane informacje pozwalały na szybkie odczytanie najważniejszych fragmentów. Można w tym celu podkreślać informacje lub używać do ich zapisania innego koloru tuszu.  

Podczas nauki WOS-u ważne jest również bieżące śledzenie wydarzeń. Warto włączyć w harmonogram codzienną prasówkę i z niej czerpać informacje. Najważniejsze, aby wybierać źródła z różnych „obozów politycznych”, tak aby znać bieżące problemy i dyskusje toczące się publicznie.   

Najlepsze podręczniki do nauki WOS

Podczas nauki koniecznie należy wykorzystywać podręczniki, które są dostosowane do najnowszych egzaminów. Już od lat dostarcza ich wydawnictwo Operon, które błyskawicznie dostosowuje się do najnowszych ustaw. Podręcznik „Wiedza o społeczeństwie” wydawnictwa Operon zawiera w sobie początkowy zakres wiedzy, który maturzysta powinien przyswoić. Wydawnictwo dba również o powtórki, umieszczając pomocne pytania na końcu każdego rozdziału. 

Pomocne jest również sięganie do innych publikacji Operonu. W ofercie są repetytoria, arkusze testowe oraz ćwiczeniowe. Obecnie nie ma na rynku bardziej kompleksowych pomocy dydaktycznych, dzięki którym można z powodzeniem rozpocząć naukę bez większych przygotować. Dodatkową zaletą jest uniwersalność umieszczonych treści. Podręczniki Operonu nawet po latach potrafią być całkiem dobrym źródłem wiedzy z zakresu WOS. Oczywiście w starszych wydaniach nie znajdziemy najnowszych informacji, jednak te możemy zdobyć z innych źródeł.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.