Wiadomości z Bytomia

Stary schron w Bytomiu zyska nowe życie – adaptacja na potrzeby obrony cywilnej

  • Dodano: 2025-07-21 06:00, aktualizacja: 2025-07-18 18:04

W wyniku współpracy Miasta Bytom z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu, fragment nieczynnego schronu dawnej KWK „Szombierki” zostanie zaadaptowany na potrzeby obrony cywilnej. 15 lipca ratownicy górniczy przeprowadzili szczegółową eksplorację obiektu oraz ćwiczenia ratownicze, sprawdzając jego możliwość użytkowania w kryzysowych sytuacjach.

Eksploracja i badania schronu

Schron, którego długość wynosi ponad 100 metrów, ma 1,5 metra wysokości i kilka wnęk. Obiekt, pochodzący z lat trzydziestych XX wieku, stanowi część większego kompleksu schronów w Szombierkach i Zamłyniu, łącząc się z szybem „Ewa” nieczynnej kopalni „Szombierki”. Dzięki porozumieniu z CSRG, specjalistyczne służby miały okazję nie tylko sprawdzić stan obiektu, ale także przeprowadzić w nim ćwiczenia ratownicze.

Adaptacja schronu na potrzeby obrony cywilnej

Miasto Bytom planuje przekształcić część schronu na miejsce ukrycia dla ludności cywilnej w przypadku zagrożenia. Schrony obrony cywilnej służą nie tylko ochronie ludności, ale także zapewnieniu schronienia w razie działań wojennych, klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń. Zanim schron zostanie zaadaptowany, musi spełniać szereg wymogów określonych przez ustawodawstwo, w tym dotyczących konstrukcji, wentylacji, hermetyczności oraz niezbędnych napraw.

Zgodność z przepisami

Zgodnie z ustawą o ochronie ludności oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, schrony muszą być przygotowane do pełnienia roli obiektów ochronnych. Wymaga to przeprowadzenia odpowiednich prac remontowych, zapewnienia odpowiedniego wyposażenia, oznakowania oraz spełnienia norm bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również