Wiadomości z Bytomia

Jak przebiegają badania na prawo jazdy

  • Dodano: 2021-09-14 11:30

Jesteś przyszłym kierowcom i czekają Cię badania lekarskie? Nie masz czego się obawiać, każda osoba, która kiedykolwiek chciała prowadzić auto musiała przejść badania lekarskie uprawniające do prowadzenia pojazdów. Badania na prawo jazdy nie są niczym skomplikowanym, często wykonuje się je w kilkanaście minut. Jednak nie każdy lekarz jest w stanie takie badania przeprowadzić, potrzebny jest tu odpowiedni specjalista. W przypadku wykrycia podczas badania problemów ze zdrowiem, lekarz może odesłać Cię do innego specjalisty, który zajmie się danym problemem zdrowotnym. W tym artykule opowiemy Ci trochę więcej o badaniach lekarskich na prawo jazdy.

Jak przebiegają badania na prawo jazdy?

Od razu uspokójmy osoby, które czują obawę przed badaniami na prawo jazdy. Są to bardzo typowe badania podczas, których lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący przebytych chorób, ewentualnych powikłań, chorób w rodzinie itd. Dodatkowo przeprowadzane są badania wzroku, układu równowagii słuchu. Jeżeli na co dzień chodzisz w okularach, albo szkłach kontaktowych przyjdź z nimi na badanie i poinformuj lekarza, że ich używasz. Podczas badań, lekarz sprawdzi również Twój stan psychiczny, głównie pod względem uzależnienia od alkoholu. Brak wykrytych problemów skutkuje wydaniem orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli okaże się, że masz pewne problemy zdrowotne możesz otrzymać np. orzeczenie z pewnymi ograniczeniami, które oznaczone są specjalnymi kodami. Tylko niewielki procent osób, nie dostaje orzeczenia uprawniającego do prowadzenia auta.

Na jaki okres ważne są badania?

To jak długo ważne są badania zależy od kilku czynników z czego duże znaczenie mają pierwsze badania. W przypadku wykrycia przez lekarza problemów zdrowotnych, w orzeczeniu zaleci częstsze kontrole zdrowotne. Tyczy się to również osób z wadami wzroku lub przewlekłymi chorobami. Nie można lekceważyć stanu zdrowia i regularnych badań. Pamiętaj, aby nie zatajać informacji przed lekarzem, lepiej odbyć badanie raz na kilka lat niż doprowadzić do tragedii na drodze. Częstotliwość badań zależy również od tego na jaką kategorię otrzymaliśmy prawo jazdy. Badania powtarzane są również, gdy zostaniemy złapani na jeździe pod wpływem alkoholu, albo w kilku innych wypadkach opisanych w prawie.

Ile kosztuje badanie na prawo jazdy?

Badanie na prawo jazdy to koszt 200 zł i jest on taki sam zarówno dla osób, które dopiero chcą stać się kierowcami, jak i dla już aktywnych kierowców. 

Badania na prawo jazdy o czym pamiętać?

Pamiętaj, żeby na badanie prawa jazdy przyjść z odpowiednimi dokumentami. Zabierz ze sobą dowód osobisty i jeżeli jesteś stale leczony dokumentację z tego leczenia. W przypadku zażywania leków, podaj ich nazwę lekarzowi, żeby nie zapomnieć możesz zabrać je ze sobą. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej pamiętaj koniecznie o zabraniu okularów lub soczewek, jeżeli takich używasz. Jeżeli przedłużasz ważność prawo jazdy musisz zabrać ze sobą dotychczasowe prawo jazdy. Badania na prawo jazdy nie zajmą Ci dużo czasu, więc nie musisz planować na to specjalnie dużo czasu w ciągu dnia.

Gdy już będziesz mieć orzeczenie od lekarza możesz rozpocząć praktyczną część kursów na prawo jazdy. Po zdanym egzaminie wewnętrznym należy zgłosić się do wydziału komunikacji w celu przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy, tam również należ okazać uzyskane orzeczenie.

Gdzie wykonać badania na prawo jazdy?

Odpowiedź na pytanie gdzie wykonać badania na prawo jazdy, nie jest skomplikowana. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki “badania na prawo jazdy” i otrzymamy sporo placówek medycznych, które takie badania przeprowadzają. W naszym regionie, wielu kierowców decyduje się wybrać POST MEDICAL, centrum medyczne mieszczące się w Rudzie Śląskiej. Badania realizowane są w nowoczesnych gabinetach, a czas badania nie przekracza wspomnianych 20-30 minut. Łatwy dojazd z wielu miast Śląska sprawia, że jest to dobre miejsce, na wykonanie takich badań.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.