Każdy, kto mieszka na osiedlu, ceni sobie możliwości, jakie oferuje posiadanie balkonu lub tarasu. Może być to namiastka własnego ogrodu, jeśli dobrze się zaprojektuje taką przestrzeń. Co jednak zrobić z wiatrem, który – szczególnie wieczorami – lubi hulać między blokami? Czy można się jakoś przed nim zabezpieczyć? Podpowiadamy!
Przeciągi to domena osiedli
Na osiedlach mieszkalnych bardzo często mamy do czynienia z przeciągami. Niewielkie odległości między blokami sprawiają, że powietrze wręcz gwiżdże. W takiej sytuacji spędzanie czasu na balkonie nie zawsze będzie przyjemne. Zamiast ubierać kolejną warstwę ciuchów, możesz odpowiednio zabezpieczyć swój taras przed podmuchami. W tym celu możesz wykorzystać m.in. rośliny.
Wybierz takie, które nie zostaną połamane przez wiatr i lubią przebywać w takich warunkach. Posadź je gęsto w odpowiednio dobranych doniczkach. Stworzysz w ten sposób swego rodzaju parawan, który będzie chronić wnętrze balkonu przed uporczywym wiatrem. Dodatkowo zieleń ma działanie kojące i uspokajające. Pamiętaj jednak, aby dbać o swoje rośliny, regularnie je podlewać oraz nawozić.
Nie tylko żywe parawany
Możesz sięgnąć też po inne rozwiązanie, które będzie świetnym uzupełnieniem dla balkonowej roślinności, a wręcz może umożliwić Ci wprowadzenie różnorodności na swój taras. To osłona balkonowa, która stworzona została właśnie m.in. do tego celu. Te profesjonalnie wykonane maskownice są trwałe, solidne i niezwykle estetyczne. Potrafią dodać balkonowi uroku i dopasować go do koloru elewacji. Wystarczy, że wybierzesz odcień, który do niej nawiązuje.
Osłona balkonowa jest odporna na działanie promieniowania UV, dzięki czemu będzie służyć Ci przez długi czas, bez ryzyka, że wypłowieje, zacznie się kruszyć czy rozdzierać. To o wiele lepszy wybór niż osłonki z bambusa lub wikliny, które służą maksymalnie przez jeden sezon. Maskownicę łatwo jest zamontować tak, aby była stabilna i ściśle przylegała do balustrady. Co ważne, poza ochroną przed wiatrem, zapewni Ci ona też intymność, bo zasłoni Twoją balustradę przed wzrokiem osób z zewnątrz.
Montaż i utrzymanie
Do zamontowania profesjonalnie przygotowanej maskownicy, nie potrzebujesz specjalnej ekipy. Przyda się jednak pomoc drugiej osoby. We dwójkę pójdzie Wam sprawniej! Rozłóżcie osłonę balkonową na całej długości balustrady i przymocujcie ją do niej za pomocą trytytek lub opasek zaciskowych, korzystając z przygotowanych, wzmocnionych przelotek. Tylko tyle i aż tyle!
Z czasem, gdy maskownica zacznie się brudzić przez pył i kurz, łatwo jest doprowadzić ją z powrotem do czystości. Wystarczy ją zdjąć i zanieść do łazienki. Tam umyj ja ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Nie potrzebujesz specjalistycznych produktów czyszczących i konserwujących. Taka osłona będzie służyć Ci nieprzerwanie przez wiele sezonów i wciąż zachwycać swoim wyglądem!