Wiadomości z Bytomia

Ile w Polsce kosztuje działka budowlana?

  • Dodano: 2021-04-12 13:00

O własnym domu marzy obecnie więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. Zanim jednak będzie można przystąpić do jego budowy, konieczny jest najpierw zakup odpowiedniej działki budowlanej. Warto zatem najpierw wiedzieć, ile w Polsce przeciętnie kosztuje metr kwadratowy działki pod dom i w jakich województwach najtaniej można kupić grunt.

Działki budowlane w Polsce: najdroższy grunt w miastach

Najnowsze oficjalne dane dotyczące cen gruntów w Polsce pochodzą z roku 2019 r. – GUS opublikował je stosunkowo niedawno, jednak na ten moment stanowią najlepsze źródło wiedzy. Należy oczywiście pamiętać, że od 2019 r. ceny działek budowlanych prawdopodobnie wzrosły – jednak dane GUS-u mogą stanowić pewne źródło odniesienia.

Po pierwsze – okazuje się, że przeciętny koszt metra kwadratowego gruntu w Polsce pod dom lub blok mieszkalny wynosił 72,6 zł. Na ten wynik składają się jednak przeciętne ceny działek pod zabudowę budowlaną znajdujących się w miastach, miastach na terenie powiatu oraz – we wsiach. Średnią zdecydowanie zawyżyły przeciętne ceny metra kwadratowego działek na terenie miast na prawach powiatu – wynosiły one w 2019 r. aż 162 zł. Nieco mniej, bo 120,3 zł trzeba było średnio zapłacić za metr kwadratowy działki na terenie pozostałych miast. Z kolei przeciętne ceny za metr kwadratowy działki we wsiach były nieco niższe niż średnia dla całego kraju i wyniosły 59,1 zł.

Najdrożej w Wielkopolsce, najtaniej – na Warmii i Mazurach

Jeszcze ciekawsze są wyniki dotyczące poszczególnych województw. Okazuje się, że za metr kwadratowy działki pod dom najwięcej trzeba zapłacić w Wielkopolsce (121,3 zł). Na drugim miejscu – co akurat nie powinno zaskakiwać – znalazło się Pomorze (109,7 zł). „Podium” zamyka województwo mazowieckie, w którym metr kwadratowy działki budowlanej kosztował średnio 92,5 zł.

Województwami, w których cena za metr kwadratowy działki pod zabudowę mieszkalną była wyższa niż średnia cena dla całego kraju, są także województwo podlaskie (87,8 zł) oraz dolnośląskie (86,4 zł). Niewiele mniej (ale poniżej średniej krajowej) trzeba było zapłacić w województwie śląskim (74,1 zł) – tym samym można się spodziewać, że np. za działki w Tarnowskich Górach trzeba zapłacić mniej niż za działki o tej samej powierzchni w bezpośredniej okolicy Wrocławia czy nawet Białegostoku.

Warto również zwrócić uwagę na trzy województwa, w których przeciętne ceny metra kwadratowego działek pod zabudowę mieszkalną były najniższe. Okazuje się, że są to województwo świętokrzyskie (36,1 zł), łódzkie (33,3 zł) oraz warmińsko-mazurskie (jedynie 30,5 zł). Tym samym najbardziej opłaca się kupić działkę właśnie na Warmii i Mazurach.

Z czego może wynikać tak niska średnia cena metra kwadratowego działki w województwie warmińsko-mazurskim? Należy pamiętać, że jest to teren słabo zurbanizowany, prawdopodobnie przeważają więc działki zlokalizowane we wsiach. Ponadto Warmia i Mazury już od dawna zmagają się ze stosunkowo wysokim bezrobociem (w skali Polski) – potencjalne problemy ze znalezieniem pracy mogą zniechęcać osoby spoza województwa do przeprowadzki, zakupu działki i budowania domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.