Wiadomości z Bytomia

Fotowoltaika - czy możemy z niej korzystać w Toruniu?

  • Dodano: 2019-12-02 12:45

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Kojarzą się jednak przede wszystkim  z rozwiązaniem stosowanym na dachach domów jednorodzinnych lub wielkimi obszarami poświęconymi zbieraniu energii słonecznej. Czy takie rozwiązanie można zastosować także w mieście?

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, czyli słoneczne, działają dzięki przetwarzaniu energii będącej wynikiem ekspozycji na światło. Dlatego, by działać wydajnie, muszą być umieszczone w dobrze nasłonecznionym miejscu – na dachu lub elewacji budynku, czasami także instalowane są panele wolnostojące. I choć inwestycja początkowa jest stosunkowo duża, to po pewnym czasie nie tylko zwraca się, ale pozwala właścicielowi generować zyski dzięki sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej do sieci.

Fotowoltaika w Toruniu

O ile zamontowanie paneli słonecznych na własnym budynku nie stanowi problemu, o tyle w mieście zainstalowanie paneli na elewacji może być utrudnione chociażby przez wymagane zgody konserwatora. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości – jeżeli dysponujemy dachem lub przy siedzibie naszej firmy znajduje się odpowiednio duży, nieużywany plac, to prawdopodobnie jesteśmy w stanie korzystać z energii słonecznej. Panele słoneczne są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm. Podobnie jak w wielu innych miastach, także w Toruniu fotowoltaika może być dotowana ze środków samorządowych czy unijnych. Przedsiębiorcy mogą również odliczać koszty instalacji od podatku nawet przez sześć kolejnych lat.

Kto w Toruniu zajmuje się montażem fotowoltaiki?

Istnieje wiele firm zajmujących się sprzedażą i montażem paneli słonecznych. Panele można kupić nawet przez Internet i montować samodzielnie lub zlecić firmie – koszty mogą być wówczas nieco niższe, jednak nie mamy pewności co do jakości paneli i instalacji. Istnieje również wiele firm specjalizujących się w kompleksowej obsłudze fotowoltaiki, świadczących swoje usługi także w Toruniu. Jedną z nich można znaleźć tutaj: http://ozetechnologia.pl/94/fotowoltaika Niezależnie, czy mamy własny dom, czy prowadzimy firmę, warto zainteresować się tą technologią – pozwala nie tylko zadbać o środowisko, ale także wprowadzić znaczne oszczędności dla naszego gospodarstwa lub działalności.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.