Wiadomości z Bytomia

Fotowoltaika - czy możemy z niej korzystać w Toruniu?

  • Dodano: 2019-12-02 12:45

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Kojarzą się jednak przede wszystkim  z rozwiązaniem stosowanym na dachach domów jednorodzinnych lub wielkimi obszarami poświęconymi zbieraniu energii słonecznej. Czy takie rozwiązanie można zastosować także w mieście?

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, czyli słoneczne, działają dzięki przetwarzaniu energii będącej wynikiem ekspozycji na światło. Dlatego, by działać wydajnie, muszą być umieszczone w dobrze nasłonecznionym miejscu – na dachu lub elewacji budynku, czasami także instalowane są panele wolnostojące. I choć inwestycja początkowa jest stosunkowo duża, to po pewnym czasie nie tylko zwraca się, ale pozwala właścicielowi generować zyski dzięki sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej do sieci.

Fotowoltaika w Toruniu

O ile zamontowanie paneli słonecznych na własnym budynku nie stanowi problemu, o tyle w mieście zainstalowanie paneli na elewacji może być utrudnione chociażby przez wymagane zgody konserwatora. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości – jeżeli dysponujemy dachem lub przy siedzibie naszej firmy znajduje się odpowiednio duży, nieużywany plac, to prawdopodobnie jesteśmy w stanie korzystać z energii słonecznej. Panele słoneczne są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm. Podobnie jak w wielu innych miastach, także w Toruniu fotowoltaika może być dotowana ze środków samorządowych czy unijnych. Przedsiębiorcy mogą również odliczać koszty instalacji od podatku nawet przez sześć kolejnych lat.

Kto w Toruniu zajmuje się montażem fotowoltaiki?

Istnieje wiele firm zajmujących się sprzedażą i montażem paneli słonecznych. Panele można kupić nawet przez Internet i montować samodzielnie lub zlecić firmie – koszty mogą być wówczas nieco niższe, jednak nie mamy pewności co do jakości paneli i instalacji. Istnieje również wiele firm specjalizujących się w kompleksowej obsłudze fotowoltaiki, świadczących swoje usługi także w Toruniu. Jedną z nich można znaleźć tutaj: http://ozetechnologia.pl/94/fotowoltaika Niezależnie, czy mamy własny dom, czy prowadzimy firmę, warto zainteresować się tą technologią – pozwala nie tylko zadbać o środowisko, ale także wprowadzić znaczne oszczędności dla naszego gospodarstwa lub działalności.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.