Wiadomości z Bytomia

Formalności przy sprzedaży auta, o których chciałeś wiedzieć

  • Dodano: 2022-05-05 15:30

Umowa podpisana, pieniądze i kluczyki przekazane, więc można wrzucić na luz? Nic bardziej mylnego! To dopiero początek długiej listy formalności, o które warto zadbać od razu, gdy sprzedajecie samochód. Chwila rozleniwienia grozi nie tylko dodatkowymi kosztami , ale przede wszystkim stratą czasu i nerwów. Podpowiemy co zrobić, aby uniknąć zaniedbania, które może przerodzić się w spory kłopot. 

Porządek przede wszystkim! 

Przygotowanie auta do sprzedaży to nie tylko odkurzenie wnętrza i umycie karoserii. Prawdziwe porządki trzeba zrobić w papierach! Warto zaopatrzyć się w teczkę lub segregator, który pomieści potrzebne dokumenty. Wszystko w jednym miejscu to gwarancja wygody-zwłaszcza, gdy zebraliście sporą kolekcję różnych zaświadczeń i pokwitowań. Nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie po nie sięgnąć. Wiadomo jednak, że muszą być dobrze zabezpieczone (na przykład przed wyblaknięciem). Dzięki temu nie stracicie czasu i nerwów na kompletowanie tego co niezbędne. Porządek w papierach to także duży plus w oczach potencjalnych nabywców aut używanych. Pierwszego wrażenia nie da się przecież powtórzyć.

Porządek w papierach to też pilnowanie terminów - kolejnego przeglądu, ubezpieczenia, czy choćby legalizacji gaśnicy. Dobrą praktyką może być ustawienie przypomnienia np. w telefonie. 

Znajdź czas na konkrety

Sprzedaż aut używanych trzeba zgłosić w urzędzie, a konkretnie w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni od daty transakcji. Spóźnienie w tym przypadku kosztować nas będzie od 200 do 1000 zł. Wszystko jednak da się załatwić przez Internet. Potrzebny jest do tego tzw. profil zaufany oraz dane z dowodu rejestracyjnego, dane właściciela i kopia umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Kolejną pozycją z listy najważniejszych formalności jest ubezpieczenie. Nowy właściciel musi dostać od Was dokumenty, które potwierdzają obowiązujące OC. Następnie, w ciągu 14 dni powinniśmy o transakcji poinformować Ubezpieczyciela. Upewnijcie się, że ten komunikat dotarł, bo w każdym systemie zdarzają się luki, a niedopatrzenie w tym temacie rodzi sporo kłopotów, które ciężko odkręcić (przykład: jeśli nowy właściciel spowoduje wypadek, to utrata zniżek dotknie Was).

Podatek od wszystkiego 

Pamiętajcie, że każda transakcja sprzedaży jest objęta opodatkowaniem. Zazwyczaj kupujący bierze na siebie tę kwestię i zgłasza się do Urzędu Skarbowego. Dla bezpieczeństwa, warto ten temat sprecyzować na umowie. Z fiskusem trzeba się rozliczyć również w sytuacji, gdy sprzedajecie samochód, który był Waszą własnością przez mniej, niż 6 miesięcy. 

Zawsze możecie skorzystać też z zakupu przez np. komis samochodowy. Wiele z nich oferuje uproszczone procedury, związane z zakupem samochodu. Auta używane Wrocław dostępne są w takiej sytuacji niemal od ręki, nie będziecie potrzebowali specjalnych zaświadczeń i nie będziecie martwili się nadmiarem formalności. O wszystkie kroki, które należy podjąć zawsze możecie zapytać doradcę. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.