Wiadomości z Bytomia

Filtry kompaktowe - zastosowanie w przemyśle

  • Dodano: 2021-04-07 10:15

Filtry przemysłowe pełnią istotną rolę w oczyszczaniu powietrza. To na nich spoczywa obowiązek wyłapywania stałych cząstek z powietrza, żeby te nie przedostawały się do wrażliwych naszych i układów elektrycznych, ale przede wszystkim do naszych płuc. Płuca potrafią się same oczyszczać, ale zanieczyszczeń poniżej pewnej wielkości nie są w stanie wydalić i te zostają z nami do końca. Nagromadzenie takich niechcianych drobinek w organizmie na przestrzeni lat może prowadzić do negatywnego oddziaływania na nasz organizm. Filtry przemysłowe wykorzystywane są w halach, biurach, zakładach produkcyjnych, cementowniach czy na salach operacyjnych. Im bardziej wrażliwe rzeczy dzieją się w pomieszczeniu tym większa dokładność filtrów.

Filtry kompaktowe

W tym artykule skupimy się na filtrach kompaktowych, które są doskonałą alternatywą dla filtrów kieszeniowych. Filtry kompaktowe charakteryzują się zdecydowanie większą wydajnością oraz dokładnością. W przypadku filtrów kompaktowych wyróżniamy klasy filtracji M5, M6, F7, F8 i F9, klasy są szczegółowo opisane w nomie EN 779:2012, do tego dochodzą jeszcze klasy E10, E11 i H13, które dotyczą filtrów kompaktowych o wysokiej skuteczności.

Filtry kompaktowe możemy podzielić na kilka rodzajów, a jednym z nich są filtry o budowie skrzynkowej. Mogą one być wykonane w technologii minipleat albo z separatorami aluminiowymi.Dokładne opisywanie różnić, zajęłoby wiele czasu najlepiej będzie zapytać producenta filtrów o to jaki filtr wybrać do swojego typu działalności. Filtry kompaktowe typu skrzynkowego wykorzystuje się w klimatyzacjach i wentylacjach, zwłaszcza w budynkach nastawionych na produkcję leków i żywności. Tego typu filtry produkuje się w klasach M5÷F9 z wykorzystaniem ram z różnych materiałów jak: Ocynk, MDF czy stal nierdzewna.

Drugim typem filtrów kompaktowych, o którym chcemy wam opowiedzieć są filtry typu V, które również stosowane są jako alternatywa dla filtrów kieszeniowych. Podobnie jak wyżej wymienione filtry skrzynkowe tak i te produkuje się w klasach M5÷F9. Filtry typu V posiadają specjalną budowę, która pozwala zwiększyć powierzchnię filtrowanego powietrza co ma znaczenie w dużych wentylacjach.

Producent filtrów kompaktowych

Na rynku jest niewielu producentów filtrów przemysłowych. Jest to dość specyficzna gałąź, a co za tym idzie ciężko znaleźć odpowiednie miejsce na zakup filtrów. Jednym z producentów cieszących się dobrymi opiniami jest firma ITCeco, która od wielu lat dostarcza swoim klientom szeroką gamę filtrów w tym filtrów kompaktowych. Filtry sprzedawane przez tą śląską firmę cechują się bardzo dobrą jakością materiałów z jakich zostały wykonane co ma przełożenie na ich wydajność i żywotność.

Filtry kompaktowe posiadają szereg zalet a wśród najważniejszych należy wymienić dużą powierzchnię filtrowanego powietrza, 100% szczelności czy odporność na wilgoć. Warto zainteresować się również ofertą filtrów z węglem aktywnym, które z każdym rokiem są coraz popularniejsze a wynika to w głównej mierze z minimalizacji szansy na rozwój bakterii przy zachowaniu niskich kosztów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.