Przed weekendem policjanci bytomskiej drogówki na terenie miasta prowadzili działania „Trzeźwość”. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg nie tylko tych, którzy kierują na tak zwanym „podwójnym gazie”, ale również pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. W takcie działań mundurowi uniemożliwili kontynuację jazdy czterem osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu.
Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani
Mundurowi z bytomskiej drogówki wraz z policjantami z komisariatów prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w wyznaczonych punktach miasta.
Podczas prowadzonych działań policjanci na ulicy Kędzierzyńskiej zatrzymali 55-letniego kierowcę toyoty, który mając niespełna pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu, zdecydowali się poruszać sowimi pojazdami. Na jazdę na podwójnym gazie zdecydował się także 59-letni kierowca volkswagena poruszający się Aleją Jana Nowaka Jeziorańskiego w Bytomiu. W tym samym miejscu policjanci zatrzymali także 51-letniego kierowcę renault mającego prawie promil alkoholu w organizmie. Na ulicy Konstytucji 40-letni kierowca skody w organizmie miał ponad promil alkoholu.
Amatorzy jazdy „na podwójnym gazie” stracili prawa jazdy, grozi im wysoka kara grzywny, a za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości nawet pozbawienia wolności
Skutki jazdy na „podwójnym gazie”
Policja apeluje i przypomina, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka, prowadzi do utraty zdolność koncentracji i poczucia rzeczywistości. Powoduje wydłużenie zdolności oceny sytuacji i czasu reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco, bądź rozsądny!
Apel o odpowiedzialność na drogach
W Polsce dopuszczalna wartość alkoholu za kierownicą to poniżej 0,20 promila. Wartość od 0,20 do 0,50 promila to wykroczenie a od 0,50 w górę to przestępstwo. W każdym przypadku kierowca traci prawo jazdy i od sądu zależy na jaki czas. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi nawet kara pozbawienia wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pod wpływem środków odurzających jest tak samo karane.