Wiadomości z Bytomia

Esperal Katowice - gdzie bezpiecznie się zaszyć?

  • Dodano: 2020-11-27 09:45, aktualizacja: 2020-11-30 11:37

Esperal to popularna nazwa Disulfiramu, który przybiera postać jałowych tabletek umieszczanych pod skórą pacjenta. Zabieg ten nosi miano wszywki alkoholowej. Dzięki jego zastosowaniu przerywa się ciąg alkoholowy uzależnionego i umożliwia rozpoczęcie świadomej walki z nałogiem.

Chociaż do niedawna wszywka alkoholowa wzbudzała wiele kontrowersji, obecnie coraz częściej wybierana jest przez osoby cierpiące z powodu choroby alkoholowej. Gdy inne metody leczenia nie skutkują, sięgają oni po terapię awersyjną. Odstraszenie alkoholika od spożywania alkoholu nie jest łatwe. Szereg reakcji, jakie Esperal wywołuje w organizmie upojonego pacjenta, jest jednak na tyle silny, by skutecznie zniechęcić go do picia.

Disulfiram

Substancją czynną, która występuje w leku o nazwie Esperal, jest Disulfiram. Ten organiczny związek chemiczny działa na organizm jak inhibitor. Blokuje wydzielanie jednego z enzymów wątrobowych, który pełni istotną rolę w procesie trawienia alkoholu etylowego. Bezpośredni wpływ, jaki wywiera on na trawienie substancji odurzającej, wywołuje w organizmie alkoholika szereg reakcji.

Alkohol łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i w nim zachodzi również proces jego trawienia. Za pośrednictwem enzymów i dzięki odpowiedniemu funkcjonowaniu wszystkich narządów i tkanek organizmu alkohol etylowy metabolizowany jest w kilkuetapowym procesie. Najpierw przekształca się w aldehyd octowy, który nadal pozostaje toksyczny dla organizmu, tak jak sam alkohol. Dzięki dehydrogenazie aldehydowej, czyli enzymowi wątrobowemu, zostaje strawiony do postaci kwasu octowego. Ostateczne pozostałości w układzie pokarmowym człowieka po suto zakrapianej imprezie lub ciągu alkoholowym  to dwutlenek węgla i woda.

Jeśli taki proces trawienia alkoholu zostanie zaburzony, nie przebiega prawidłowo i doprowadza do wzrostu stężenia we krwi toksycznych substancji. Disulfiram blokuje bowiem wydzielanie właśnie dehydrogenazy aldehydowej.  Aldehyd octowy pozostający w organizmie jest bardziej toksyczny od etanolu. Oznacza to, że osoby, które spożywają substancje odurzające podczas terapii Esperalem, skazują się na wystąpienie nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów. Stanowią one odpowiedź organizmu na nadmierne gromadzenie toksyn i brak możliwości ich szybkiego odprowadzenia lub wydalenia. To tzw. reakcja aldehydowa.

Esperal w postaci wszywki alkoholowej

Disulfiram dostępny jest na rynku farmaceutycznym w dwóch formach podania: doustnej (Anticol) i podskórnej (Esperal). Doustna farmakoterapia z wykorzystaniem tej substancji wymaga wiele systematyczności, samozaparcia i motywacji płynących od pacjenta. Tylko niewielka liczba alkoholików jest w stanie samodzielnie kontrolować pory podania leku w taki sposób, by nie doprowadzić do ograniczenia jego skuteczności. Gdy substancja nie zostanie wprowadzona do organizmu na czas, jej działanie wyciszy się, a pacjent może wykorzystać ten fakt na swoją niekorzyść.

Większym entuzjazmem wśród alkoholików cieszy się wszywka alkoholowa, a więc Disulfiram umieszczany pod skórą, bezpośrednio w ciele pacjenta. Dzięki temu rozwiązaniu osoba uzależniona nie musi martwić się o ciągłe działanie leku i jego skuteczność. Wszywkę umieszcza się w okolicy mięśnia pośladka, podpowięziowo, na głębokości około 5-7 centymetrów pod powłoką skórną. Zabieg wykonuje lekarz-chirurg w znieczuleniu miejscowym pacjenta, dzięki czemu pozostaje on przytomny podczas implementacji wszywki. Sam zabieg trwa około 30 minut, kończy się zaszyciem rany z użyciem szwów, które najczęściej po kilku dniach należy usunąć podczas konsultacji lekarskiej.

Wszywka alkoholowa pozostaje na stałe w ciele alkoholika. Niemożliwe jest jej samodzielne usunięcie bez doznania uszczerbku na zdrowiu. Dlatego też w przypadku chęci pozbycia się jej z ciała, należy ponownie skonsultować się z lekarzem. Wszywka przestaje działać po upływie około roku. Oczywiście jej skuteczność i czas terapii uzależnione są od indywidualnych predyspozycji i możliwości pacjenta. Lekarz podczas doboru odpowiedniej dawki leku bierze pod uwagę niemal wszystkie szczegóły: płeć, wiek, wagę, stopień uzależnienia, długość ciągów alkoholowych, ich natężenie, ilość spożywanego alkoholu, predyspozycje genetyczne do choroby alkoholowej, środowisko, w którym przebywa chory. Dzięki temu jest w stanie ocenić, jakiej ilości leku pacjent potrzebuje, by rozpocząć skuteczną walkę z nałogiem.

Wskazania i przeciwwskazania

Jako jedna z metod terapii awersyjnej, wszywka alkoholowa staje się podstawowym sposobem alkoholików na przerwanie ciągu alkoholowego. Dzięki niej decydują się oni najczęściej na detoks alkoholowy, a po nim na dalsze działania (w tym głównie psychoterapię alkoholizmu). Esperal stanowi zatem środek odstraszający dla alkoholików, którzy nie radzą sobie z odstawieniem substancji odurzającej. By poddać się zabiegowi, konieczna jest przynajmniej 24-godzinna wstrzemięźliwość pacjenta od alkoholu. W związku z tym, dla niektórych alkoholików jest to jedyna motywacja do zaprzestania picia.

Wskazaniem do rozpoczęcia terapii awersyjnej jest zatem każde uzależnienie od alkoholu, w którym chory potrzebuje dodatkowej motywacji zewnętrznej, by wzbudzić wewnętrzne poczucie potrzeby walki z nałogiem. Choroba alkoholowa jest schorzeniem o skomplikowanej naturze, dlatego też jej leczenie powinno obejmować wiele etapów i być starannie przygotowane.

Choć sam zabieg nie jest niebezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Głównym z nich jest nadwrażliwość na substancję czynną leku (Disulfiram) lub uczulenie na pozostałe jego składniki. Ponadto osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, ciężkie choroby związane z niewydolnością nerek, wątroby, układu krążenia powinny rozważyć możliwość rezygnacji z zabiegu. Wszelkie wskazania i przeciwwskazania oraz istniejące ryzyko związane z wszyciem wszywki określa lekarz specjalista podczas wywiadu i badania pacjenta.

Esperal w Katowicach

Esperal w Katowicach dostępny jest w Centrum Medycznym Galmedic od ręki. Nie potrzebujesz skierowania, historii choroby ani recepty na lek. Specjaliści zajmują się realizacją wszystkich szczegółów. Co prawda wszywka alkoholowa jest ogólnodostępna w większości aptek, jednak przygotowanie jej tuż przed zabiegiem specjalnie dla potrzeb pacjenta jest z pewnością dużym ułatwieniem. W Galmedic specjaliści przeprowadzają pacjenta przez cały proces przygotowania i przebiegu zabiegu oraz rekonwalescencji po jego wykonaniu.

Jeśli planujesz wszyć Esperal, Katowice z pewnością są bezpiecznym miejscem. Znajdując się pod opieką wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, nie jesteś narażony na ryzyko powikłań. Ponadto, stosując się do wskazówek lekarza, ograniczasz je niemal do zera. Najważniejszymi zaleceniami są: powstrzymanie się od spożywania alkoholu oraz używania produktów zawierających w swoim składzie alkohol, a także odpowiednia dbałość o stan rany. Nie tylko czysty alkohol może wywołać reakcję disulfiramową. Uaktywnić substancję czynną może nawet bardzo mała ilość alkoholu, która znajdzie się w nadzieniu słodyczy, płynie do płukania jamy ustnej, perfumach, środkach dezynfekcyjnych, kosmetykach. Dlatego też „zaszyty” alkoholik powinien zachować szczególną czujność.

Próby przepicia wszywki

Próby przepicia wszywki, czyli połączenia Esperalu z alkoholem zdarzają się niestety dość często wśród zaszytych alkoholików. Są one niebezpieczne dla zdrowia i życia. Reakcja disulfiramowa nie jest bowiem łatwa do zatrzymania. Powoduje co prawda wystąpienie objawów przypominających kaca, jednak o wiele bardziej nasilonych i trudniejszych do zminimalizowania. Do najczęstszych symptomów zatrucia alkoholem i Esperalem należą: bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, nudności i wymioty, zaburzenia pracy serca, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układów i uszkodzenia wielonarządowe. Szczególnie niebezpieczne dla pacjenta są zwłaszcza te ostatnie.
Przy braku fachowej pomocy i farmakoterapii oraz detoksu pacjent, który próbuje przepić wszywkę, sam siebie skazuje na długie cierpienie. Aldehyd octowy kumuluje się w organizmie szybko, a jego rozkład następuje powoli. Oznacza to więc, że jego stężenie w krwiobiegu będzie systematycznie wzrastać, aż do wartości kulminacyjnych. Dopiero wtedy zacznie spadać. Często jest to czas tak mocnego nasilenia objawów, że pacjentowi potrzebna jest natychmiastowa pomoc zespołu ratownictwa medycznego.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

Cena wykonania zabiegu wszycia wszywki alkoholowej waha się między 650 a 1900 zł, w zależności od wybranych dodatkowych usług medycznych. W koszt procedury medycznej wliczona jest również cena leku. Biorąc pod uwagę czas działania Esperalu, koszt usługi nie wydaje się zbyt wysoki. Kilkanaście miesięcy terapii awersyjnej pozwalają alkoholikowi rozpocząć nowe życie lub co najmniej podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu walki z nałogiem. Wszywka alkoholowa może (a nawet powinna) być również stosowana jednocześnie z innymi metodami leczenia alkoholizmu. Stanowi dobre uzupełnienie kompleksowej terapii, w skład której wchodzi odtrucie alkoholowe, wlewy dożylne i psychoterapia alkoholizmu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.