Wiadomości z Bytomia

Dyktafon do zadań specjalnych - jaki?

  • Dodano: 2017-03-31 07:15, aktualizacja: 2018-01-25 12:03

W codziennym życiu dyktafon bywa bardzo pomocny. Niepokojące zachowanie dziecka, podejrzanie zachowująca się partnerka - warto sprawdzić, co przed nami ukrywają. Zarejestrowana rozmowa będzie ważnym dowodem w przypadku stosowania wobec nas gróźb lub przemocy słownej. Dyktafon może się również przydać, gdy nie do końca ufamy swojej pamięci, a przekazywane są nam cenne informacje: możemy wtedy nagrać wykład naukowy lub szkolenie.

Dyktafony cyfrowe

Pierwszą kategorią modeli, na które warto zwrócić uwagę, to dyktafony cyfrowe. Nie są one zamaskowane, bez trudu jednak zmieszczą się w kieszeni lub w torebce. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane też w pracy zawodowej, na przykład podczas przeprowadzania wywiadów. Ich zaletą jest doskonała jakość dźwięku, a także przyjazna cena.

Dyktafon cyfrowy DDR-5300 (na zdjęciu) z redukcją szumów zaopatrzony jest w specjalne filtry, które pozwalają na uzyskanie dźwięku w najwyższej jakości. Czuły mikrofon sprawia, że głos zbierany jest z obszaru do 8-10 metrów bez żadnych zniekształceń lub pogłosów. Urządzenie aktywowane jest głosem - w ten sposób oszczędzana jest bateria. Dyktafon ten może pracować do 20 godzin. Koszt zakupu to około 450 złotych.

Zestaw można uzupełnić dodatkową kartą pamięci. Ta wbudowana, 2 GB, wystarczy na zapisanie 290 godzina nagrań. Bezpośrednio z dyktafonu można odsłuchać zarejestrowanych dźwięków. Dzięki temu nagrywający może na bieżąco sprawdzać, co zostało zarejestrowane, nie trzeba w tym wypadku czekać na zgranie nagrań na inne urządzenie.

Topowym modelem tego segmentu jest linearny dyktafon U11 Pro z automatyczna regulacją wzmocnienia w cenie poniżej 600 złotych. Urządzenie cechuje się doskonałą jakością nagrań, które zbierane są z odległości 12 metrów. Nawet ujawnione urządzenie może nie wzbudzać podejrzeń, ponieważ pracuje również w trybie pozornego wyłączonego dyktafonu. Bez problemu odzyskamy również przypadkowo wykasowane nagrania.

 

Dyktafony ukryte

Bardzo często urządzenie nagrywające musi być zakamuflowane, tak aby rozmówca nie zorientował się, że jest poddany naszej dokładnej obserwacji. Dzieje się tak, gdy chcemy udowodnić mobbing przełożonego lub kontrolujemy jakość pracy naszych podwładnych na przykład za pośrednictwem tajemniczego klienta. Wybór jest bardzo szeroki i można wybierać wśród wielu modeli dyktafonów: https://www.alfatronik.com.pl/dyktafony-c-1.html.

Największe emocje budzą zminiaturyzowane rejestratory dźwięku, ukryte w niepozornych gadżetach. Idealnym przykładem jest dyktafon ukryty w karcie płatniczej, którą można spersonalizować. Miniaturowy mikrofon (0,3 milimetra) doskonale zbiera dźwięki nawet w dużych pomieszczeniach. Mimo niewielkich rozmiarów urządzenie może pracować na akumulatorze do 35 godzin (czas czuwania do 135 godzin). Dostęp do dyktafonu jest szyfrowany, nie ma zatem obaw, że nagranie trafi w niepowołane ręce. Tak wysoka jakość oraz zastosowane zaawansowane rozwiązania technologiczne mają swoją cenę - około 7000 złotych.

W kategorii minidyktafonów ciekawą propozycją jest model mikrorejestrator Edic Mini Tiny B47. Czas czuwania tego urządzenia wynosi nawet do ponad 4 miesięcy! Wbudowana pamięć zarejestruje zaś do 300 godzin nagrań. W tym przypadku cena jest znacznie przystępniejsza i wynosi około 1500 złotych. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku długotrwałej rejestracji rozmów i dźwięków, na przykład w sytuacji sporów małżeńskich lub konfliktów w pracy.

Znacznie tańsze i popularniejsze są dyktafony ukryte w pendrive’ach, opaskach na rękę lub długopisach. Tutaj prym wiodą urządzenia, których cena zakupu nie przekracza 350 złotych. Realistyczny kamuflaż sprawia jednak, że na tego rodzaju dyktafony nikt nie zwraca uwagi. Czas i jakość nagrania zależy tutaj od konkretnie wybranego modelu, większość z nich bez problemu spełni swoje zadanie.

W zależności od tego, jakie mamy potrzeby, a także możliwości finansowe, bez trudu znajdziemy odpowiednie urządzenie - działające jawnie lub pod przykrywką. Często dyktafon jest jedynym sposobem na zdobycie dowodów, warto zatem po niego sięgnąć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.