Wiadomości z Bytomia

Druk fleksograficzny: czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

  • Dodano: 2023-01-05 12:45

Druk fleksograficzny to bardzo estetyczna i dekoracyjna technika, stosowana w szczególności przy produkcji etykiet i opakowań kosmetyków czy produktów spożywczych, a także niektórych okładek książek. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie wypukłości, które są bardzo atrakcyjne dla potencjalnego klienta. Na czym dokładnie polega druk fleksograficzny i kiedy jest najbardziej opłacalny?

Czym jest druk fleksograficzny? 

Technika druku fleksograficznego wykorzystuje szybkoschnące farby oraz specjalne, elastyczne formy, które umożliwiają uzyskanie efektu wypukłości. Najczęściej formy te wykonane są z polimeru, który dzięki swoim właściwościom pozwala na wykonanie niemal każdego, nawet najbardziej wymagającego projektu. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku druku offsetowego, umożliwia wykonanie dodatkowego połysku, który dodaje gotowemu projektowi szlachetności. 

Stosowanie druku fleksograficznego jest szczególnie popularne w przypadku tworzenia kartonowych opakowań produktów spożywczych, kosmetycznych oraz farmaceutycznych. 

Technika ta wykorzystuje kilka cylindrów. Jeden z nich pobiera i nanosi farbę na wałek rastrowy. Barwnik następnie przenika do zagłębień, a specjalny element dociska go, dzięki czemu powstaje gotowy obraz. Dzięki tej metodzie możliwe jest precyzyjne i efektowne drukowanie nawet na bardzo chropowatej lub śliskiej powierzchni, takiej jak folia. 

Zalety druku fleksograficznego 

Przede wszystkim druk fleksograficzny jest bardzo nowoczesną techniką poligraficzną, która daje szereg możliwości podczas tworzenia skomplikowanych produktów na materiałach papierowych czy plastikowych. Przy wykorzystaniu tej metody można także drukować elementy ze zdobieniami, a także farby zapachowe i o charakterystycznych strukturach. To pozwala wyróżnić markę na tle konkurencji. Ponadto w maszynie można umieścić niestandardowe rodzaje farb, np. złote, srebrne, błyszczące lub reagujące na zmiany temperatury. Można także zadbać o ekologię, korzystając z bezpiecznych dla środowiska farb wodnych. 

Dodatkowo, drukowanie dużego nakładu pozwala maksymalnie zredukować koszty produkcji, co znacznie przekłada się na ekonomię poszczególnych projektów. Projekty wykonane przy pomocy tej technologii cechują się bardzo wysoką jakością i trwałością druku. 

Kiedy warto korzystać z druku fleksograficznego? 

Druk fleksograficzny sprawdza się przede wszystkim przy drukowaniu dużego nakładu. W ten sposób można maksymalnie zmniejszyć koszty produkcji danego projektu. Najdroższą częścią procesu jest przygotowanie maszyny do druku, dlatego mały nakład może okazać się nieopłacalny, choć oczywiście takie usługi także są realizowane. 

Dodatkowo, z tej metody warto skorzystać, jeśli projekt ma być nadrukowany na nierównej, niejednolitej powierzchni.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.