Każdy pracownik otrzymując informacje o wynagrodzeniu zlewnością niejednokrotnie zastanawiał się nad różnica jaka wynika z wynagrodzenia w kwocie netto i brutto. Czasem zajmuje chwilę, aby przemyśleć, która z podanych nazw opisuje kwotę wypłacaną na rękę po ukończeniu miesiąca świadczeń pracy, a która jest podana łącznie ze wszystkimi składkami, które są zawarte w pełnej informacji zarobkowej i podanym wynagrodzeniu np. na godzinę.
- Wynagrodzenie netto vs brutto - czym się dokładnie różni?
- Prawidłowe obliczenie kwoty wypłacanej na rękę
Wynagrodzenie netto vs brutto - czym się dokładnie różni?
Pierwsza i zasadnicza różnica między kwotą netto a kwotą brutto polega na tym, że kwota brutto zawiera w sobie wszelkiego rodzaju podatki opłacane na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz innych naliczanych zaliczek. Głównymi składowymi odciąganej kwoty są ubezpieczenia społeczne i chorobowe, dzięki którym jako pracownik masz prawo do otrzymywania wynagrodzenia w chwili, gdy jesteś niezdolny do wykonywania obowiązków zawodowych i przebywasz na zwolnieniu lekarskim. Kolejną składką jaką, należy doliczyć do kwoty zawartej w wynagrodzeniu brutto jest kwota zasilana Narodowy Fundusz Zdrowotny gwarantujący możliwość bezpłatnego odbywania leczenia w państwowych placówkach medycznych. Ostatnia składowa jest podatek dochodowy odliczany od wypłacanej kwoty na poczet późniejszej emerytury lub renty.
Prawidłowe obliczenie kwoty netto otrzymując jedynie informacje o uzyskanej kwocie brutto nie jest oczywiste. Wszystko zależy od formy zatrudnienia. Inaczej podatek będzie wyglądać w przypadku podpisania umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie a jeszcze inaczej, jeżeli korzystasz z samozatrudnienia i jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej.
Prawidłowe obliczenie kwoty wypłacanej na rękę
Szukając możliwości do wyliczenia wypłaty, jaką otrzymasz na konto bankowe po odprowadzeniu wszelkich podatków i składek może przysporzyć wiele kłopotów. Oczywiście istnieje możliwość wyliczenia tego ze wzoru lub przeliczając z pamięci, jakie składki odprowadzane są na poczet danej instytucji. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie dostępnego na portalach internetowych kalkulatora wynagrodzeń, który w łatwy i czytelny sposób oblicza, jaka należność zasili twoją kieszeń w dniu wypłaty.
Wykorzystanie takiej opcji może okazać się niezwykle pomoce w szczególności, gdy nagle potrzebujesz gotówki i zamierzasz złożyć wniosek o kredyt.