Wiadomości z Bytomia

Dodatki funkcjonalne do żywności wokół nas

  • Dodano: 2018-05-02 07:45, aktualizacja: 2018-05-02 07:52

Pachnące mięso, pieczywo, czy sery od razu zachęcają klientów do kupna. Częstym powodem unoszącej się woni są właśnie dodatki funkcjonalne. Dzięki nim żywność ma określony zapach, smak, czy nawet kolor.
 

Dlaczego producenci stosują dodatki funkcjonalne do żywności?
Przede wszystkim, aby poprawić ich wygląd, smak, czy ubarwienie. Jest to stosowane przede wszystkim w celu polepszenia sprzedaży. Z badań, jak i z samego doświadczenia osobistego, wiadomo, że konsumenci, którzy poszukują wszelkiej żywności w sklepach w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygląd. Każdy z nas, zanim kupi produkt ogląda go wzrokowo, aby upewnić się, że po spróbowaniu będzie on tak samo dobry, jak wygląda. A zatem pierwszym zadaniem dodatków funkcjonalnych jest poprawienie wyglądu danej żywności. Większość z nich jest zapakowana i nie ma możliwości jej powąchania, czy spróbowania, a zatem jej wygląd zewnętrzny jest na pierwszym miejscu analizowany pod katem jego zakupu. Drugim zadaniem dodatków funkcjonalnych jest właśnie zapach. Jeśli otworzymy opakowanie z daną żywnością i od razu poczujemy aromatyczny zapach coraz bardziej przekonujemy się do stwierdzenia, że był to dobry zakup. Kolejną kwestią jest próbowanie żywności. Jej smak powinien być zgodny z określonym rodzajem żywności.
 

Czy dodatki funkcjonalne dodawane są tylko do pakowanej żywności?
Odpowiedź brzmi: nie. Dodatki funkcjonalne można dodać do jakiejkolwiek żywności i tak też dzieje się w rzeczywistości. Wchodząc do piekarni, żadna żywność, która się tam znajduje nie jest pakowana, a zatem konsumenci dodają dodatki funkcjonalne do pieczywa, czy innych wyrobów, aby po wejściu do danej piekarni klient od razu mógł poczuć aromatyczny zapach. Z tego powodu, ze nie jest to żywność pakowana, jej wygląd również jest ważny. Przykładowo, chleby które leżą na półce są duże, miękkie, pachnące i świetnie wyglądają. Tak właśnie dzieje się często za sprawą dodatków funkcjonalnych. Oczywiście nie można założyć, że dzieje się tak w każdej piekarni, ponieważ wiele z nich stawia na naturalność ze względu na zmieniający się za potrzebami ludzi, rynek. Kolejnym przykładem mogą być lody. Tak właśnie, orzeźwiające pyszne lody mogą również zawierać dodatki funkcjonalne do żywności. Tak jak w przypadku każdej żywności, która je zawiera, poprawiają one smak, wygląd i często również zapach. Oczywiście do określonej żywności dodawane są różne dodatki funkcjonalne. Zależy to od rodzaju żywności, jej składu i wielkości.

Czy dodatki funkcjonalne do żywności są dla nas zdrowe?
Po przeczytaniu artykułu o dodawanych dodatkach do żywności naprawdę można się przerazić. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że mogą być one dodawane do niemalże każdego produktu. Odpowiadając na pytanie, wszystko zależy też od rodzaju tych dodatków. Istnieją również takie, które są tworzone na bazie naturalnych składników, a też spełniają wszystkie funkcje. Oczywistą rzeczą jest, że bardzo szkodliwe dodatki funkcjonalne nie mogłyby być dodawane do żywności. Stwarzałoby to zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wszystkie dodatki funkcjonalne cechują się jedną zasadą – spożywanie ich jedynie w nadmiernych ilościach przez długi okres czasu może zaszkodzić, w innym wypadku nie ma powodów do obaw.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.