Wiadomości z Bytomia

Czy wiesz już wszystko na temat segregacji odpadów?

  • Dodano: 2022-08-29 05:45, aktualizacja: 2022-08-30 06:42

Segregowanie śmieci należy do naszych obowiązków. Już od jakiegoś czasu funkcjonuje podział na frakcje śmieci, a do każdej z nich przypisany jest kolor odpowiedniego pojemnika. To właśnie kolorami oraz nalepkami z opisem kierować powinieneś się, umieszczając śmieci w kuble. Choć obowiązkowa segregacja śmieci nie weszła w życie wczoraj, zaś zasady segregowania wydają się jasne, wciąż potrafią zaskakiwać. Czy na pewno wiesz już wszystko na temat prawidłowego gospodarowania odpadami?

Podstawowy podział śmieci

Dla przypomnienia, obowiązuje podział śmieci na:

  • Odpady papierowe - pojemniki z podpisem PAPIER bądź MAKULATURA, kubły w kolorze niebieskim;
  • Pojemniki na opakowania szklane - opisane jako SZKŁO, kubły w kolorze zielonym;
  • Metale i tworzywa sztuczne, te kubły opisane są jako PLASTIK/METAL, pojemniki są żółte;
  • Odpady roślinne, brązowe pojemniki z nalepką BIO;
  • Odpady zmieszane, opisane oczywiście jako ZMIESZANE, pojemnik jest czarny.

Powyższe rozróżnienie dotyczy śmieci komunalnych, czyli powstających w wyniku codziennego bytowania w gospodarstwie domowym. Oprócz śmieci komunalnych istnieją jeszcze odpady niebezpieczne, odpady typu gruz czy odpady wielkogabarytowe.

Nie każdy karton to papier

Jeżeli źle rozpoznasz surowiec, z którego wykonano produkt, który chcesz wyrzucić, Twoja segregacja śmieci będzie bezcelowa. Równie dobrze, mógłbyś nie segregować śmieci wcale. Za to zaś grożą konsekwencje. Warto więc wiedzieć, z czego wykonane są śmieci, by nieumyślnie nie zniweczyć starań o prawidłowe gospodarowanie śmieciami.

Jedną z częstych pomyłek jest umieszczane opakowania po mleku czy soku w pojemniku na papier. Może wydawać Ci się, że skoro mowa o kartonie, to kosz na papier będzie tutaj odpowiednim miejscem. W rzeczywistości jednak tego typu kartony wykonane są z kilku warstw, z czego papier to tylko jedna z nich. Oprócz niego na opakowanie to składa się też warstwa folii i aluminium. To ze względu na obecność tych składowych kartony po sokach, napojach i mlekach powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane.

Czym są odpady bio?

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że do odpadów bio w kontekście segregacji śmieci zaliczamy tylko odpady pochodzenia roślinnego. Wyjątek stanowią skorupki jajka, które jako śmieci odzwierzęce mogą być umieszczone w brązowym kuble. Jeżeli więc do tej pory wrzucałeś do kubła BIO kości, rybie ości, zepsute mięso czy odchody zwierzęce, powinieneś tego zaprzestać. Wspomniane odpady umieść w kuble na śmieci zmieszane. Co więcej, nie zawsze jest mile widziane, by do odpadów bio wkładać uschnięte drzewka choinkowe, np. po Świętach. Z racji tego, że czasami zajmują sporo miejsca, a kubły na bioodpady są zwykle niewielkie, nie będzie to działanie odpowiednie rozsądne logistycznie. Wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe proszą wówczas mieszańców o składowanie odpadów tego typu w miejscu składowania odpadów wielkogabarytowych. Następnie śmieci te utylizowane są przez firmy, których obszarem działania są wywozy śmieci, w tym właśnie odpadów wielkogabarytowych.

Co zrobić z gruzem?

Czeka Cię remont? Musisz wiedzieć, że odpadów budowlanych nie wolno umieszczać w kubłach na odpady komunalne. Aby postępować w sposób legalny i bezpieczny dla środowiska, musisz zaopatrzyć się w kontenery na śmieci. Zapewne nie posiadasz kontenera na własność? Jak większość z nas. Na rynku usług istnieje na szczęście możliwość wynajęcia kontenera. Skipgroup.pl jest jedną z firm, od której można wynająć niewielki kontener nadający się do małego remontu, z łatwością mieszczący się na dziedzińcu kamienicy, jak i duży pojemnik, który podczas remontu domu pomieści nawet do dziesięciu ton śmieci!

Zanim cokolwiek umieścisz w kuble na śmieci, sprawdź, czy dobrze zinterpretowałeś surowiec, z jakim masz do czynienia. Staraj się jak najdokładniej stosować do zasad segregacji. Jeśli masz do czynienia z gruzem, zawsze pamiętaj o wynajęciu kontenera. W przypadku odpadów niebezpiecznych zaś, powinieneś dostarczyć je do punktu PSZOK znajdującego się w każdej gminie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.