Wiadomości z Bytomia

Czy gry wideo są niebezpieczne dla zdrowia i życia dzieci?

  • Dodano: 2023-06-27 10:30, aktualizacja: 2023-06-28 13:08

Takie pytania często pojawiają się w głowach rodziców. I dobrze, ponieważ gra może powodować poważne obciążenie serca, wywoływać omdlenia i prowadzić do innych niezbyt przyjemnych konsekwencji.
Udowodniono już, że gry wideo mogą powodować nieodwracalne szkody dla zdrowia dziecka, które tak bardzo je lubi. Potwierdzili to australijscy naukowcy. Wyniki eksperymentu wykazały, że gry o tematyce militarnej mogą powodować zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca. Jest to szczególnie silne u dzieci z arytmią. Podczas gry badani często tracili przytomność, znane są również przypadki śmierci.

Gry - niebezpieczne i śmiertelne

Wcześniej aktywność fizyczna była uważana za niebezpieczną dla osób z chorobami serca. Dziś dołączyły do nich gry komputerowe, które kiedyś uważano za bezpieczną alternatywę. Aby zebrać dowody, przeprowadzono badania z udziałem dzieci w wieku od 7 do 16 lat ze zdiagnozowaną chorobą serca i naczyń krwionośnych. Doświadczały one niepokojących objawów podczas gry, od bólów w klatce piersiowej po całkowite zatrzymanie akcji serca.
Mówiąc dokładniej, nagła śmierć wystąpiła u 18% badanych. Co więcej, gry o tematyce głównie militarnej przyczyniły się do rozwoju tego scenariusza. Aby wykluczyć ryzyko takiego wyniku, zaleca się zbadanie przez kardiologa i, jeśli to konieczne, ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko przy komputerze.

Gry wideo są niebezpieczne dla zdrowia

Badanie wykazało, że niepokojące objawy były spowodowane stymulacją adrenergiczną - uwalnianiem dużych ilości adrenaliny. Nadmierna ekspozycja na silne emocje powodowała, że dzieci traciły przytomność lub odczuwały silny ból w klatce piersiowej.

Stres odczuwany przez dzieci podczas gry jest porównywalny z emocjami typowymi dla sportów wyczynowych. Jest to szczególnie widoczne u graczy cybersportowych, którzy mają dość wysokie ryzyko rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych.

Ponadto wiele gier wiąże się z zakupami w grze. Najpierw dzieci korzystają z darmowych bonusów, o których można przeczytać więcej na Bonus-bez-doepozytu.pl. Ale kolejne dzieci chcą kontynuować ucztę, za którą należy zapłacić pieniędzmi od rodziców. W ten sposób gry mogą zniszczyć całą rodzinę.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo

Tak więc częstą przyczyną omdlenia i innych niepokojących objawów jest naruszenie serca i naczyń krwionośnych. Dlatego pierwszą rzeczą do zrobienia jest wizyta u kardiologa i poddanie się kompletnemu badaniu. W ten sposób eksperyment ujawnił również, że ponad 60% badanych miało genetyczne predyspozycje do chorób serca.
Badania kardiologiczne powinny być wykonywane regularnie, niezależnie od wieku zawodnika. Takie podejście zmniejszy ryzyko wystąpienia poważnych nieprawidłowości lub śmierci podczas gry.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.