Wiadomości z Bytomia

Części do maszyn - oryginały czy zamienniki?

  • Dodano: 2018-10-10 11:00

Eksploatacja maszyn prędzej czy później wiąże się z koniecznością wymiany poszczególnych części. Zdarza się, że jest to stosunkowo drogie zadanie, dlatego wiele osób poszukując oszczędności, decyduje się na zakup części zamiennych. Czy jest to dobre rozwiązanie? Dlaczego warto zdecydować się na oryginalne elementy i jak wpływają one na żywotność maszyn? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Zamienniki - co musisz o nich wiedzieć?
Producenci maszyn odradzają wybór zamienników części do maszyn z uwagi na fakt, że mogą negatywnie wpłynąć na ich pracę. Ich użytkownicy często jednak nie zwracają na to uwagi, zwłaszcza że nie brakuje zwolenników właśnie takiego rozwiązania. Co za nim przemawia? Na pewno będzie to cena. Porównując koszt oryginalnych elementów do maszyn z ich zamiennikami, nietrudno dostrzec różnicę. Nierzadko wynosi ona nawet 50-70%. Niestety, zazwyczaj okazuje się, że jest to oszczędność pozorna, gdyż maszyna przestaje pracować tak samo wydajnie. W najgorszym wypadku zamienniki mogą nawet doprowadzić do jej uszkodzenia, co będzie wiązać się z kosztowną naprawą, bądź koniecznością zakupu nowego sprzętu. Wiąże się to z faktem, że wyprodukowanie elementów o konkretnych parametrach, które przechodzą liczne testy jakościowe kosztuje niemało. Niska cena części do maszyn wynika zazwyczaj z oszczędności poczynionych przez producenta: gorszej jakości materiałów, braku testów oraz zatrudnienia taniej siły roboczej. Nie oznacza to, że używanie zamienników zawsze jest złym pomysłem. Jeżeli jednak się na niego decydujmy, to musimy dokładnie sprawdzić daną firmę, dostawców itd. Przesadnie niska cena powinna być dla nas powodem do poważnych wątpliwości.

Dlaczego warto stosować oryginalne części?
Decydując się na zakup oryginalnych części do maszyn od tego samego producenta sprawiamy, że nasz sprzęt nadal pozostaje w pełni oryginalny, dlatego możemy wymagać od niego więcej. Ponadto, nie wpłyną one na pogorszenie wydajności pracy. Ma to duże znaczenie w okresie gwarancyjnym. Wymiana części na nieoryginalne wiąże się automatycznie z utratą gwarancji, co może nas w przyszłości dużo kosztować. Naprawa maszyn nie należy do tanich rzeczy, a gwarancja pokrywa przeważnie wszystkie koszty. Warto także wiedzieć, że oryginalne części często są unikalne. Nie sposób więc je odwzorować, ponieważ tylko nieliczne, większe firmy dysponują określoną technologią, która może być chroniona patentami. Ma to m.in. miejsce w przypadku producenta Cemasz. Na jego stronie cemasz.pl znajdziemy bogatą ofertę, dostosowana do potrzeb najbardziej wymagających.

Postaw na oryginalne części do maszyn
Wybór pomiędzy zamiennikami, a elementami oryginalnymi wydaje się prosty. Tylko oryginalne części zapewnią jak najlepszą pracę naszych maszyn i urządzeń, a przy tym nie wpłyną na okres gwarancyjny. Jeżeli jednak koniecznie chcemy poszukać oszczędności, to musimy dokładnie sprawdzić wybranego producenta.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.