Wiadomości z Bytomia

Bytom - historia w pigułce

  • Dodano: 2021-04-21 06:00, aktualizacja: 2021-04-09 14:14

Położone w południowej Polsce, to jedne z najstarszych miast Górnego Śląska. Pełne tradycji, kultury i zabytków. Czy to miasto warto odwiedzić?

Skąd ta nazwa?

Otóż są trzy możliwości.

Pierwsza to legenda. Kazimierz Odnowiciel powracając z Krakowa ze swoim oddziałem, wyjechał z lasu miechowickiego, ale niestety nie ujrzał pięknych widoków, a tylko zadymioną okolicę, płonące domostwa i ludzi koczujących przy zgliszczach swoich domostw. Zapytał ludzi: Był tu nieprzyjaciel? A usłyszał: Był tu.  Kazimierz nakazał miasto odbudować, a odpowiedź tłumu była dla niego inspiracją do nazwy Byltu, Bytu, Bytum, Bytom.

Inną możliwością jest pochodzenie od imienia.  Bytom to skrót imienia Byto-/ps. Ostatnią możliwością jest wywodzenie się od słowa „być” – bydź, a posługując się analogią do łaciny, Bytom znaczy to samo, co Mansio (siedziba).

Jaka jest jego historia?

Bytom mieści się na Wyżynie Śląskiej, w centrum Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a jego nazwa po raz pierwszy pojawiła się już w XII wieku. Świetna lokalizacja doskonale sprawdzała się pod względem obronnym – wzgórze św. Małgorzaty już samo w sobie miało elementy obronne. Dodatkowo rzeka Bytomka i podmokłe tereny były idealnym zabezpieczeniem miasta.

W 1254 r. uzyskał prawa miejskie, a parę lat później powstało księstwo bytowskie.  Pierwszym władcą był Kazimierz Bytomski z dynastii Piastów, a następnie przeszedł w ręce dynastii Hohenzollernów i Donnersmarcków. Aż do II wojny światowej był jednym z miejsc do działań organizacji patriotycznych, społecznych, kulturalnych, które walczyły o powiększenie polskich wpływów na terenie Górnego Śląska. Po wojnie większa część mieszkańców została wysiedlona lub wyemigrowała, a nowymi mieszkańcami Bytomia stała się ludność z Kresów Wschodnich. W czasie PRL rozwijał się przemysł ciężki. W szczytowym okresie działało tam siedem kopalń i dwie huty, ale z uwagi na restrukturyzację górnictwa, w obecnych czasach działa już tylko jedna.

Miasto zaczęło się rozwijać w innym kierunku – sportowym i kulturalnym. Rozwój przyczynił się do powstania takich miejsc i ośrodków jak Opera Śląska, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”, Bytomskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Hala na Skarpie, Zespół Boisk „Torkacik”, korty tenisowe Górnika Bytom, Dolomity Sportową Dolinę, krytą i odkrytą pływalnie oraz kilkanaście boisk sportowych.

Do zabytków Bytomia możemy zaliczyć to m.in.: neorenesansowy Budynek Poczty, Budynek Opery Śląskiej w stylu klasycystycznym, Cmentarz Mater Dolorosa, Krzyż Pokutny, ruiny Pałacu Wincklerów, neoromański Kościół św. Barbary, Park Miejski (zał. w 1870 r.) oraz secesyjne, neorenesansowe, neogotyckie i eklektyczne kamienice.

Gdzie się zatrzymać?         

Nie możemy zapomnieć, że to jedne z najstarszych miast Górnego Śląska Obejmuje obszar o powierzchni 69,44 km² i sąsiaduje z: Chorzowem, Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Rudą Śląską, Świętochłowicami, Tarnowskimi Górami, Zabrzem i Zbrosławicami, a więc jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Szerokie możliwości daje nocleg w apartamentach Rooms Bytom, które możemy wybrać spośród dwóch lokalizacji - przy ulicy Batorego 3/5, w spokojnej części miasta Bytomia w odległości 600 m od Dworca PKP oraz 500 m od historycznego Centrum Miasta Bytomia. Noclegi znajdują się w modernistycznej kamienicy zbudowanej w 1910 roku, obecnie wpisanej do Rejestru Zabytków Miasta Bytomia oraz przy ul. Wałowej 19 (oficyna Józefczaka 32), lokalizacja to ścisłe Centrum Starego Miasta Bytomia, w budynku oficyny z roku 1890.

Położenie w centrum miasta to wielkie udogodnienie dla zwiedzających – blisko do atrakcji turystycznych oraz zabytków, jak również kawiarń czy restauracji. Oferowane pokoje są dwupokojowe, z możliwością łóżka kingsize, a więc idealnie sprawdzą się na romantyczny wypad „we dwoje”, jak również na koleżeńskie zwiedzanie miasta i okolic. Dodatkowo kuchnia jest w pełni wyposażona, w której o poranku można przyrządzić pobudzającą kawę, a po dniu pełnym wrażeń relaksującą herbatę.  

Zapraszamy do Bytomia!

Komentarze (2)    dodaj »

  • Gizmo

    Głupoty w tym artykule. Czytając go doszłam do wniosku że restrukturyzacja przemysłu ciężkiego doprowadziła do otwarcia w Bytomiu opery śląskiej krytego basenu i torkatu.wszystkie te miejsca odwiedziłem już ponad 40 lat temu więc jako mieszkaniec Bytomia proszę o poprawienie artykułu.

  • Mieszkaniec

    Ciekawe co zwiedzać walące piękne kamienice brak remontów i wszystko miasto olewa jeszcze zrobili śmietnik

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.