Wiadomości z Bytomia

Bytom - historia w pigułce

  • Dodano: 2021-04-21 06:00, aktualizacja: 2021-04-09 14:14

Położone w południowej Polsce, to jedne z najstarszych miast Górnego Śląska. Pełne tradycji, kultury i zabytków. Czy to miasto warto odwiedzić?

Skąd ta nazwa?

Otóż są trzy możliwości.

Pierwsza to legenda. Kazimierz Odnowiciel powracając z Krakowa ze swoim oddziałem, wyjechał z lasu miechowickiego, ale niestety nie ujrzał pięknych widoków, a tylko zadymioną okolicę, płonące domostwa i ludzi koczujących przy zgliszczach swoich domostw. Zapytał ludzi: Był tu nieprzyjaciel? A usłyszał: Był tu.  Kazimierz nakazał miasto odbudować, a odpowiedź tłumu była dla niego inspiracją do nazwy Byltu, Bytu, Bytum, Bytom.

Inną możliwością jest pochodzenie od imienia.  Bytom to skrót imienia Byto-/ps. Ostatnią możliwością jest wywodzenie się od słowa „być” – bydź, a posługując się analogią do łaciny, Bytom znaczy to samo, co Mansio (siedziba).

Jaka jest jego historia?

Bytom mieści się na Wyżynie Śląskiej, w centrum Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a jego nazwa po raz pierwszy pojawiła się już w XII wieku. Świetna lokalizacja doskonale sprawdzała się pod względem obronnym – wzgórze św. Małgorzaty już samo w sobie miało elementy obronne. Dodatkowo rzeka Bytomka i podmokłe tereny były idealnym zabezpieczeniem miasta.

W 1254 r. uzyskał prawa miejskie, a parę lat później powstało księstwo bytowskie.  Pierwszym władcą był Kazimierz Bytomski z dynastii Piastów, a następnie przeszedł w ręce dynastii Hohenzollernów i Donnersmarcków. Aż do II wojny światowej był jednym z miejsc do działań organizacji patriotycznych, społecznych, kulturalnych, które walczyły o powiększenie polskich wpływów na terenie Górnego Śląska. Po wojnie większa część mieszkańców została wysiedlona lub wyemigrowała, a nowymi mieszkańcami Bytomia stała się ludność z Kresów Wschodnich. W czasie PRL rozwijał się przemysł ciężki. W szczytowym okresie działało tam siedem kopalń i dwie huty, ale z uwagi na restrukturyzację górnictwa, w obecnych czasach działa już tylko jedna.

Miasto zaczęło się rozwijać w innym kierunku – sportowym i kulturalnym. Rozwój przyczynił się do powstania takich miejsc i ośrodków jak Opera Śląska, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”, Bytomskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Hala na Skarpie, Zespół Boisk „Torkacik”, korty tenisowe Górnika Bytom, Dolomity Sportową Dolinę, krytą i odkrytą pływalnie oraz kilkanaście boisk sportowych.

Do zabytków Bytomia możemy zaliczyć to m.in.: neorenesansowy Budynek Poczty, Budynek Opery Śląskiej w stylu klasycystycznym, Cmentarz Mater Dolorosa, Krzyż Pokutny, ruiny Pałacu Wincklerów, neoromański Kościół św. Barbary, Park Miejski (zał. w 1870 r.) oraz secesyjne, neorenesansowe, neogotyckie i eklektyczne kamienice.

Gdzie się zatrzymać?         

Nie możemy zapomnieć, że to jedne z najstarszych miast Górnego Śląska Obejmuje obszar o powierzchni 69,44 km² i sąsiaduje z: Chorzowem, Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Rudą Śląską, Świętochłowicami, Tarnowskimi Górami, Zabrzem i Zbrosławicami, a więc jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Szerokie możliwości daje nocleg w apartamentach Rooms Bytom, które możemy wybrać spośród dwóch lokalizacji - przy ulicy Batorego 3/5, w spokojnej części miasta Bytomia w odległości 600 m od Dworca PKP oraz 500 m od historycznego Centrum Miasta Bytomia. Noclegi znajdują się w modernistycznej kamienicy zbudowanej w 1910 roku, obecnie wpisanej do Rejestru Zabytków Miasta Bytomia oraz przy ul. Wałowej 19 (oficyna Józefczaka 32), lokalizacja to ścisłe Centrum Starego Miasta Bytomia, w budynku oficyny z roku 1890.

Położenie w centrum miasta to wielkie udogodnienie dla zwiedzających – blisko do atrakcji turystycznych oraz zabytków, jak również kawiarń czy restauracji. Oferowane pokoje są dwupokojowe, z możliwością łóżka kingsize, a więc idealnie sprawdzą się na romantyczny wypad „we dwoje”, jak również na koleżeńskie zwiedzanie miasta i okolic. Dodatkowo kuchnia jest w pełni wyposażona, w której o poranku można przyrządzić pobudzającą kawę, a po dniu pełnym wrażeń relaksującą herbatę.  

Zapraszamy do Bytomia!

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Gizmo

    Głupoty w tym artykule. Czytając go doszłam do wniosku że restrukturyzacja przemysłu ciężkiego doprowadziła do otwarcia w Bytomiu opery śląskiej krytego basenu i torkatu.wszystkie te miejsca odwiedziłem już ponad 40 lat temu więc jako mieszkaniec Bytomia proszę o poprawienie artykułu.

  • Mieszkaniec

    Ciekawe co zwiedzać walące piękne kamienice brak remontów i wszystko miasto olewa jeszcze zrobili śmietnik

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.