Wiadomości z Bytomia

Zrezygnuj z gazu i postaw na pompę ciepła

  • Dodano: 2021-08-04 08:30, aktualizacja: 2021-08-04 08:36

Doniesienia z rynków światowych sugerują, że ceny gazu mogą zacząć wkrótce szybować w górę. Ci, którzy przyglądają się tym tendencjom, próbują szukać alternatyw dla pieców gazowych, których eksploatacja może niebawem okazać się bardzo droga. Alternatywą dla ogrzewania gazem jest pompa ciepła. Właściciele i mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy postawili na odnawialne źródła energii, wśród zalet takiego sposobu ogrzewania wymieniają między innymi fakt, że cała inwestycja związana z kupnem i montażem pompy ciepła zwraca się w ciągu kilku lat.

Gruntowa pompa ciepła, a piec gazowy

Główną rolą pompy ciepła jest ogrzewanie domu. Każda pompa ciepła pełni tę funkcję, ale konkretny rodzaj pompy ciepła powinien być dopasowany do realnego zapotrzebowania danego budynku na ciepło. Fachowcy jednak są zgodni, że najbardziej stabilną pracę zapewnia pompa ciepła typu grunt-woda. Dlaczego? Jest w pełni niezależna od warunków atmosferycznych. Odwierty, które poprzedzają montaż każdej gruntowej pompy ciepła, umożliwiają poprowadzenie instalacji głęboko pod ziemią, gdzie panuje zawsze stała, dodatnia temperatura. Takie czynniki więc, jak temperatura ponad gruntem czy warunki pogodowe, nie mają żadnego wpływu na efektywność działania całej instalacji, której żywotność dochodzi nawet do 20 lat. Pompy ciepła są w praktyce bezawaryjne i co równie ważne, bezobsługowe. Tego samego nie można z pewnością powiedzieć o piecach gazowych, które bywają bardzo awaryjne, przez co prace serwisowe zdarzają się nierzadko przed każdym sezonem grzewczym. 

Pompa ciepła z technologią gorącego gazu

Choć pompa ciepła typu grunt-woda służyć ma przede wszystkim zapewnieniu w domu optymalnej temperatury, to nie można zapomnieć o tym, że za jej pomocą możemy uzyskać po bardzo niskich kosztach ciepłą wodę użytkową. Firma Thermia opatentowała technologię Gorącego Gazu. Technologia ta oznacza dla mieszkańców domu to, że wraz z ogrzewaniem domu otrzymują wodę użytkową, która podgrzana jest nawet do 90 st. C i to w ilościach, które przekraczają możliwość standardowych bojlerów. Istnieje możliwość jednoczesnego korzystania z prysznica, napełniania wanny, wykorzystania c.w.u. do jeszcze innych celów gospodarczych - dobrej jakości pompa ciepła może wyprodukować nawet 545 litrów c.w.u. przy jednorazowym poborze o temperaturze 40 st C na wylewce. Grzanie wody za pomocą technologii Gorącego Gazu idzie w parze z technologią warstwowego podgrzewania wody, co sprawia, że woda podgrzewana jest szybciej o około 15%, co jest dodatkowym atutem. Technologia przekłada się też na ekonomię i jest łaskawa dla portfela. Właściciele domów, przy których montowana jest pompa ciepła grunt-woda z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. deklarują zmniejszenie rachunków za ciepłą wodę aż o 30% w skali miesiąca - to bardzo dużo.

Wymień piec i zyskaj dotację

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad wymianą pieca gazowego na pompę ciepła, teraz jest ku temu dobra okazja - możesz otrzymać na tę inwestycję dotację, sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak uzyskać dofinansowanie? Trzeba w tym celu złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na takie, które działa w oparciu o OZE. Czerpanie energii z odnawialnych źródeł energii to zaleta pompy ciepła każdego rodzaju. Wniosek wypełnić i złożyć można w ramach wprowadzonego programu rządowego Czyste Powietrze. Według statystyk, w maju 2021 na wymianę tradycyjnego źródła ciepła w samym województwie śląskim, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, wpłynęło blisko 2600 wniosków. Można mieć nadzieję, że pompy ciepła w Bytomiu, Częstochowie, Sosnowcu czy Katowicach będą coraz częściej pojawiającą się alternatywą dla pieców gazowych, emitujących dym, a także niosących za sobą ryzyko rozszczelnienia. Rozszczelnienie instalacji gazowej skutkować może ulatnianiem się czadu, który jest śmiertelnie niebezpieczny. Takie niebezpieczeństwo znika podczas użytkowania pompy ciepła. 

Rosnące ceny gazu i względy ekologiczne zmuszają do poszukiwań takich metod grzewczych, które w perspektywie czasu okażą się tańsze i efektywniejsze. Choć zakup i montaż pompy ciepła nie należy do tanich, to warto mieć na względzie możliwość otrzymania sporej dotacji. Biorąc pod uwagę fakt, że eksploatacja pompy ciepła w praktyce jest darmowa (pompa ciepła korzysta z odnawialnych, darmowych źródeł energii) to z pewnością można uznać pomysł zamontowania pompy ciepła za godny rozważenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.