Wiadomości z Bytomia

Zjazd Bytomian z okazji 770-lecia miasta! Zaplanowano różne atrakcje

  • Dodano: 2024-06-04 11:45

Byłych mieszkańców naszego miasta, którzy Bytom nadal mają w sercu nie brakuje na całym świecie. Już w ten weekend /7-9 czerwca/ spotkają się podczas VI Światowego Zjazdu Bytomian, a tegoroczne spotkanie będzie wyjątkowe, bo jubileuszowe.

Bytom jest otwarty dla wszystkich

Światowy Zjazd Bytomian jest organizowany co dwa lata, aby pielęgnować tradycje otwartości i gościnności miasta. Podobnie jak kiedyś, Bytom otwiera swoje bramy dla wszystkich, którzy chcą identyfikować się z tym miejscem przez swoje pochodzenie lub z czystej sympatii.

Koncert dla bytomian

Tegoroczną edycję otworzy tradycyjny koncert „Bytom dla bytomian” przygotowany z myślą o uczestnikach zjazdu i nie tylko. W piątek, 7 czerwca o 17.00 w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, wystąpią: Marta Król – wokalistka jazzowa, Oliwia Skrzypczyk – multiinstrumentalistka, wokalistka, tancerka, aranżerka, Ewa Uryga – wokalistka jazzowa, popowa, soulowa i gospelowa. Artystkom towarzyszyć będzie Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Filipa Hugeta. Bezpłatne wejściówki można odebrać w sekretariacie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu (ul. Moniuszki 17).

Sto lat na 770-lecie Bytomia

Już w ten piątek, 7 czerwca w samo południe na bytomskim Rynku wybrzmi gromkie „Sto lat” z okazji 770. urodzin Bytomia w wykonaniu muzyków. Organizatorzy podejmą próbę pobicia rekordu – równoczesnego odegrania „Sto lat” przez siedmiuset siedemdziesięciu muzyków.

- Do udziału w happeningu zgłosiło się już ponad 500 osób. Czekamy na 270 pozostałych. Niewykluczone, że tym samym pobijemy rekord. Kilka lat temu do Wrocławia zjeżdżali muzycy z całego kraju, by zagrać „Hej, Jude” Beatlesów. W tym roku zapraszamy do naszego miasta – mówi Piotr Koj ze Stowarzyszenia MyBytomianie.

Zgłosić się może każdy, kto potrafi zagrać na jakimś instrumencie najbardziej popularną w naszym kraju melodię, czyli „Sto lat”. Każdy zainteresowany może zgłosić się mailowo, pisząc na adres: mybytomianie@wp.pl.

Jak to było za bajtla

Nie zabraknie też sentymentalnej podróży w dziecięce lata. A wszystko za sprawą wystawy fotograficznej Bytom – jak to było za bajtla, której wernisaż zaplanowany jest na sobotę, 8 czerwca o 12.00 w Galerii Rotunda przy pl. Sobieskiego.  

Odbędą się także dwa spacery po mieście, które poprowadzi Teresa Ebis, blogerka, pasjonatka bytomskiej architektury. Pierwszy wyruszy w sobotę, 8 czerwca o 10.00 śladem bytomskiego herbu. W niedzielę, 9 czerwca, o 10.00 odbędzie się spacer pod hasłem Ceramiczny Bytom.

Na Bytomskim Szlaku Kobiet

W niedzielę, 9 czerwca zostanie zorganizowana kolejna gra miejska. Tym razem wspólnie poszukacie w przestrzeni miejskiej znanych i mniej znanych kobiet związanych z Bytomiem. Udział w grze jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Zjazd Bytomian z okazji 770-lecia miasta! Zaplanowano różne atrakcje

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również