Wiadomości z Bytomia

Żeromskiego 20 - podwórko na medal

  • Dodano: 2018-06-20 07:45, aktualizacja: 2018-06-19 22:54

Warto dbać o najbliższe otoczenie - o tym przekonani są mieszkańcy budynku przy ul. Żeromskiego 20. Nie oglądając się na innych zabrali się ostro do pracy. Teraz ich podwórko to prawdziwa perełka i przykład do naśladowania.

Ulica Żeromskiego 20 znajduje się w lokalizacji 5. (kwartały 76 i 77) projektu pilotażowego rewitalizacji. Od ubiegłego roku odbywają się tam warsztaty prowadzone przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, w trakcie których wypracowywane są innowacyjne metody partycypacji społecznej i współprojektowania przestrzeni. Niemniej trzeba podkreślić, że lokatorzy Żeromskiego 20 zaczęli wspólne działania znacznie wcześniej. Wszyscy się tu znają od lat, jakiś czas temu postanowiliśmy zadziałać i zrobić cos dla siebie - mówi Damian Wehowski, określany mianem lokalnego lidera.

Sąsiedzi spotykali się i wspólnie podejmowali decyzje o tym, jak zagospodarować niefunkcjonalną do tej pory przestrzeń. Znalazło się miejsce dla samochodów i na odpoczynek - opowiada Damian Wehowski. Razem zdecydowaliśmy, którą część podwórka przeznaczyć na parkingi, a którą na ławki i stoliki. Część placu wybrukowaliśmy, a właściciel szkółki krzewów ozdobnych w Wilamowicach podarował nam rośliny, które zasadziliśmy na skalniakach i przy murze.

Jak zaznacza Damian Wehowski, w upiększaniu podwórka może brać udział każdy. Teraz stworzyła się stała grupa ok. 10 osób, w różnym wieku. W pracach bardzo pomagają dzieci. Jako, że pomysłów im nie brakuje, to jest co robić. Ostatnio mieszkańcy Żeromskiego 20 wzięli się nawet za upiększanie ścian wokół okien, poza tym, rośliny trzeba regularnie plewić.

To modelowy przykład sąsiedzkich działań rewitalizacyjnych - mówi Anna Pyziak z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Nowe oblicze zyskało podwórko, ale tutaj chodzi o coś znacznie ważniejszego. Zawiązała się grupa ludzi, którzy o swoim otoczeniu decydują wspólnie. Nie czekają z założonymi rękami na zarządcę terenu. Szukają też możliwości pozyskiwania pieniędzy na realizację swoich pomysłów. Ostatnio złożyli wniosek o dofinansowanie małej inwestycji w ramach inicjatywy lokalnej.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.