Wiadomości z Bytomia

"Żelazny Most" wchodzi do kin - to dramat z górniczą tragedią w tle

  • Dodano: 2019-11-22 14:30, aktualizacja: 2019-11-22 15:41

Dziś ma miejsce kinowa premiera filmu Żelazny Most - to dramatyczna opowieść o miłości i konsekwencjach zdrady, która jest opowiedziana na tle górniczej tragedii. Zdjęcia były realizowane w Zabrzu, Katowicach i Bytomiu.

O czym opowiada film Żelazny Most?

„Żelazny most” to dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper (Bartłomiej Topa) ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara (Łukasz Simlat), również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką Magdą (Julia Kijowska), Kacper wysyła Oskara do pracy na odległe i niebezpieczne odcinki kopalni. W czasie ich kolejnej schadzki w kopalni następuje tapnięcie, a Oskar zostaje odcięty w zawalonym chodniku. Kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej, muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego męża i przyjaciela. Nie pomaga im w tym żywe uczucie, jakim nadal siebie darzą. Zbyt wiele pytań, niepodjętych decyzji zostaje nagle bez rozwiązania, a niemożność konfrontacji z zaginionym mężem zmusza kochanków do szukania odpowiedzi w samych sobie.

W rolach głównych w reżyserskim debiucie Moniki Jordan-Młodzianowskiej występują Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat i Julia Kijowska.

Historia filmu jest uniwersalna i może dziać się wszędzie, bo to jest historia o miłości i konsekwencjach zdrady, tyle, że osadzona w górniczym świecie, w którym dochodzi do wypadku. Ale przecież wydarzenia z filmu tak naprawdę mogą mieć miejsce wszędzie - mówi producent filmu Anna Wereda - niemniej bardzo zależało nam na tym, aby oddać specyfikę górniczej pracy - przy pracy nad filmem współpracowaliśmy z Polską Grupą Górniczą, Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - konsultanci nie mieli żadnych zastrzeżeń - dodaje.

Zobacz trailer filmu Żelazny Most


"Żelazny Most" wchodzi do kin - to dramat z górniczą tragedią w tle

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jarmush

    Obsada nie powiem z górnej półki, czy udało oddać sie klimat i specyfikę zawodu? Zobaczymy....Nie widziałem jeszcze filmu robionego przez środowisko warszawki, który by oddał klimat śląski, ale nadzieja umiera ostatnia....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.