Wiadomości z Bytomia

Zalegasz z czynszem w Bytomskich Mieszkaniach? Zaległości możesz odpracować

  • Dodano: 2020-08-13 08:00, aktualizacja: 2020-08-13 08:15

Bytomskie Mieszkania proponują osobom, które mają zadłużenie czynszowe szeroki wachlarz możliwości zmniejszenia długu – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. Mimo sytuacji z koronawirusem w pierwszym półroczu 2020 roku około 60 osób odpracowało na rzecz gminy dług wynoszący w sumie prawie 140 tys. zł – dodaje Waldemar Gawron.

Przypomnijmy, że każdemu lokatorowi zadłużonemu wobec Bytomskich Mieszkań składane są propozycje zmniejszenia długu, które dopasowane są indywidualnie do każdej osoby:

  • ulgi w postaci rozłożenia zaległości na raty czy odroczenia terminów zapłaty /co roku wpływa do Bytomskich Mieszkań około 700 takich wniosków/;
  • zamiana lokali na mniejsze przy pomocy Bytomskich Mieszkań /mniejsze koszty utrzymania mniejszych metrażowo mieszkań pozwalają dłużnikom na spłatę starych zobowiązań/;
  • odpracowanie należności za lokale mieszkalne poprzez wykonywanie drobnych prac jak: sprzątanie, malowanie, prace budowlane czy utrzymywanie czystości w budynku i jego otoczeniu.

- Analizujemy każdą sprawę pod kątem możliwości finansowych dłużnika, a także jego sytuacji rodzinnej – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektor Bytomskich Mieszkań. - Proponujemy zadłużonym lokatorom różne warianty spłaty zadłużenia, a do każdego z nich podchodzimy indywidualnie – podkreśla Monika Trzcionkowska.

Warto dodać, że od kwietnia 2020 roku zadłużeni lokatorzy mogą się również starać o przywrócenie im tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, jeżeli będą regulować swoje zobowiązania wobec gminy w systemie ratalnym. Tytuł prawny może zostać przywrócony jeżeli – w odniesieniu do zadłużenia - spełniony zostanie jeden z dwóch warunków. Po pierwsze - zaległości zostały rozłożone na raty i spłacane są w pełnej wysokości przez, co najmniej pięć kolejnych miesięcy bądź zawarta została umowa o odpracowanie długu. Warunkiem tu także jest jego odpracowanie za okres co najmniej pięciu kolejnych miesięcy. Ponadto należy także na bieżąco regulować aktualne zobowiązania tj. czynsz i opłaty za media.

Warto dodać, że zawarcie umowy najmu daje możliwość niejednokrotnie wsparcia w postaci dodatku mieszkaniowego, dzięki czemu zmniejszają się koszty utrzymaniu lokalu, a osoba spłacająca zadłużenie ma szansę odzyskać płynność finansową.

- Lokatorzy stale uchylający się od płacenia czynszu i nie reagujący na nasze wezwania, a także propozycje zmniejszenia zaległości muszą się liczyć z tym, że zostaną wpisani do Krajowego Rejestru Długów – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektor Bytomskich Mieszkań. - Wpis do KRD wiąże się z poważnymi uciążliwościami. Nie można wówczas wziąć kredytu czy kupić sprzętu na raty. Niejednokrotnie informacja o możliwym wpisie do KRD dyscyplinuje lokatorów, dzięki czemu możemy odzyskać należne Gminie pieniądze – podkreśla Monika Trzcionkowska.

W 2019 roku Bytomskie Mieszkania zawarły porozumienie z Krajowym Rejestrem Długów, który umożliwia odzyskiwanie należności od nieuczciwych lokatorów. Od maja 2019 roku, kiedy podpisano umowę z KRD do marca 2020 roku do Krajowego Rejestru Długów wpisano już około 800 osób, dzięki czemu udało się odzyskać około 600 tys. zł.

- Ściąganie należności czynszowych to konieczność. Pieniądze potrzebne są na bieżące naprawy i remonty w budynkach komunalnych – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. - Dlatego apelujemy do lokatorów mających zadłużenie, aby poważnie potraktowali wezwanie i propozycje, jakie kierują do nich pracownicy Bytomskich Mieszkań – dodaje Waldemar Gawron.

Warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach Bytomskie Mieszkania podpisały 17 umów z kolejnymi osobami, które zdecydowały się odpracować należności na rzecz gminy.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również