Wyremontowana klatka schodowa, ładne, jasne gabinety terapeutyczne wyposażone w nowe meble. Zakończył się remont budynku Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przy ul. Tarnogórskiej. Z odnowionych pomieszczeń korzysta teraz pierwsza grupa młodych uczestników projektu Lepszy Start.
Blisko milionowa inwestycja dofinansowana ze środków UE
Położony na skraju malowniczego Parku Miejskiego ośrodek, w którym jeszcze do niedawna działał także hostel dla ofiar przemocy, potrzebował remontu. Dzięki środkom unijnym wymieniono tam wszystkie instalacje, zmodernizowano sanitariaty oraz gruntownie wyremontowano pomieszczenia po przeniesionym Hostelu i Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Obiekt, którego remont pochłonął prawie milion złotych, został też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Projekt Lepszy Start
Do końca września 2020 roku w wyremontowanych gabinetach prowadzone będą zajęcia grupowe dla uczestników projektu Lepszy Start, który ma na celu adaptację społeczną i zawodową 40 osób w wieku od 16 do 21 roku życia, a więc grupy najbardziej narażonej na eksperymentowanie z narkotykami czy dopalaczami. Projekt adresowany jest też do osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym czy zdemoralizowanych.
Wystartowaliśmy z projektem już na początku roku. Uczestnicy spotykają się na zajęciach trzy razy w tygodniu i cieszymy się, bo przez ten czas udało nam się stworzyć 20-osobową zgraną grupę – mówi Aleksandra Przybyła, dyrektorka Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Podczas terapii grupowej młodzi uczą się jak sobie radzić z emocjami, poznają metody walki ze stresem, sposoby rozładowywania napięcia i efektywnego wypoczynku. Do tego rodzaju zajęć mają do dyspozycji specjalną salę terapeutyczną z przyciemnionymi szybami, muzyką relaksacyjną, wyposażoną w wygodne meble.
Stworzyliśmy młodzieży przestrzeń do przepracowania problemów typowych dla ich wieku takich, jak: np. brak poczucia zrozumienia, frustracja, zmienność nastrojów, problemy w relacjach z innymi, brak motywacji, trudności w podejmowaniu decyzji. Co ważne, uczestnicy wspierają się w trudnych chwilach i uczą poprawnej komunikacji – mówi Aleksandra Przybyła.
Oprócz terapii grupowej, nie brak wyjść do kina czy na kręgle. Kolejnym punktem zaplanowanym w projekcie na najbliższe tygodnie są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych, z którymi młodzi sobie nie radzą. Każdy z uczestników będzie też mógł skorzystać z bezpłatnych wizyt lekarskich u lekarzy specjalistów.
Terapia uzależnień to przede wszystkim nauka kontroli. Muszą się z nią zmierzyć zarówno młodzi pacjenci, jak również ich rodzice, którzy często wobec tego problemu pozostają bezradni. By wzmocnić więzi panujące w najbliższym środowisku uczestnika, do udziału w terapii zaproszeni zostaną także ich najbliżsi. Przypomnijmy, że przy ul. Tarnogórskiej od lat 90. działa Izba Wytrzeźwień.
W tym miejscu działało też Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom wraz z hostelem dla rodzin dotkniętych przemocą domową. Po reorganizacji placówki, hostel i Ośrodek Interwencji Kryzysowej zostały przeniesione do budynku przy ul. Wrocławskiej.