Wiadomości z Bytomia

Zajęcia online Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

  • Dodano: 2021-01-12 06:30, aktualizacja: 2021-01-11 19:33

Warsztaty dla dzieci, wykłady dla dorosłych, oprowadzania kuratorskie po wystawach, filmy z dziedziny sztuki, konserwacji obrazów, przyrody, etnografii, historii i archeologii - to oferta online Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, które z powodu pandemii pozostaje nieczynne. 

Muzealny lockdown sprawia, że aktywność muzealników przeniosła się do sieci, gdzie zostało zrealizowanych kilka edukacyjnych cykli. Na stronie internetowej www.muzeum.bytom.pl i na muzealnym profilu FB można znaleźć m.in. warsztaty dla dzieci, dzięki którym można wykonać karnawałową maskę niedźwiedzia oraz nauczyć się rysować węglem. 

Cykl "Muzeum pod lupą" oferuje 7 krótkich filmów, które są video przewodnikami po stałych wystawach. Z kolei "Pogotowie kulturalne" powstało z myślą o chorych onkologicznie i neurologicznie, dla których przygotowano kilkanaście filmów. Przeglądając poszczególne nagrania można dowiedzieć się m.in. jaką rolę odgrywa światło w pejzażu, który z polskich malarzy przyjaźnił się z Gauguin'em, jak konserwuje się obrazy, jakie tajemnice skrywa fauna i flora śląskich łąk, lasów i mokradeł, skąd "szczerzyły się" ząbki. Dzięki krótkim filmikom możemy zobaczyć nie tylko ''srebra rodowe" bytomskiej placówki, ale zajrzeć także za kulisy pracowni konserwatorskiej. Ofertę online uzupełnia "Krótka historia kina" w formie animowanych wykładów. 

Oto przewodnik po zrealizowanych w ostatnich dniach projektach i filmach oczekujących na publikację na stronie www.muzeum.bytom.pl oraz Facebooku @MuzeumGornoslaskiewBytomiu

  • 5 I / wtorek, 11.00

O kolędnikach i ludowej magii słowa na pograniczu 
/ animowany wykład online z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć

  • 7 I / czwartek, 11.00

Wszystkie Małgorzaty Michaiła B.
/ wykład online
prowadzi: Jolanta Zaczkowska

  • 8 I / piątek, 11.00

Karnawał po śląsku 
/ warsztaty dla dzieci
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska

  • 11 I / poniedziałek, 11.00

Węglem rysowane
/ warsztaty dla dzieci
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska

  • 13 I / środa, 17.00

Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
/ otwarcie wystawy
pl. J. III Sobieskiego 2 / wernisaż online

  • 16 I / sobota, 11.00

Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 
/ oprowadzanie kuratorskie online

  • 23 I / sobota, 11.00

Od Edisona do Hollywood
opracowanie: Marek Ryś
/ wykład online

Muzeum pod lupą 

To 7 krótkich filmów, które są video przewodnikami po stałych wystawach. Prezentują nie tylko "srebra rodowe" muzeum, ale także pozwalają zajrzeć za kulisy pracowni konserwatorskiej. Ta forma zwiedzania ekspozycji jest atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy. Każdy odcinek to osobna opowieść. W ten sposób poznamy faunę i florę śląskich mokradeł, ucząc się jednocześnie zasad przydatnych przy tropieniu zwierząt, zrozumiemy godowe zwyczaje mieszkańców pól i łąk, nauczymy się patrzeć na portrety i odczytywać z nich istotne informacje, zobaczymy, jak zmieniły się malarskie krajobrazy przez ostatnich 200 lat i jak różnie na świat patrzyły kolejne pokolenia, udamy się w sentymentalną wizytę do śląskiego domu, poznając tradycyjny jego wygląd i zwyczaje – to tylko niektóre z tematów.

Najważniejsze zabytki Muzeum zostaną pogrupowane w bloki tematyczne tak, aby mogły przedstawiać w najciekawszy sposób zagadnienia dotyczące danego odcinka serii. Każdy z prezentowanych eksponatów zostanie osadzony w kontekście kulturowym lub przyrodniczym i zaprezentowany za pomocą ciekawej narracji. Wszystkie filmy posiadają transkrypcję na język migowy (PJM).

Odwiedź online: www.muzeum.bytom.pl/muzeumpodlupa

Krótka historia kina 

Czy jesteście pewni, że wiecie już wszystko o tak lubianym i popularnym temacie, jakim jest film? Nasza propozycja może Was zaskoczyć. "Krótka historia kina” to nowy cykl wykładów muzealnych opracowany przez edukatora Marka Rysia. Na kolejnych spotkaniach internetowych, w bardzo nowatorski sposób, opowiemy o pionierach kinematografii, rodzącym się przemyśle filmowym, artystach odkrywających możliwości ruchomego obrazu, jego gatunkach i kinie autorskim, systemie gwiazd i wielu innych zagadnieniach związanych z szeroko pojętym zjawiskiem, ukrytym pod nazwą "KINO".
https://bit.ly/krotka-historia-kina 

Pogotowie kulturalne

To program, który powstał w myślą o osobach cierpiących z powodu choroby nowotworowej i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. Cykl wykładów dla chorych z udziałem pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu powstał w partnerstwie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach oraz Śląskim Towarzystwem Muzycznym. W ramach projektu zrealizowano kilkanaście wydarzeń dostępnych online. Filmy można znaleźć na stronie www.muzeum.bytom.pl. Udostępnione zostały także na tabletach przeznaczonych do użytku pacjentów katowickiego UCK. Tematyka "Pogotowia kulturalnego" związana jest z działami Muzeum: przyrodą, sztuką, etnografią, historią, konserwacją sztuki i archeologią. Cykl obejmował także nagrania koncertów muzyki klasycznej, które zostały zrealizowane w muzealnych wnętrzach.

Odwiedź online: www.muzeum.bytom.pl/pogotowiekulturalne

Zajęcia online Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.