Wiadomości z Bytomia

Z Bytomia do Gliwic w 20 minut? To wkrótce możliwe dzięki wznowieniu połączenia kolejowego

  • Dodano: 2021-05-14 06:30, aktualizacja: 2021-05-13 18:38

Od połowy grudnia tego roku na tory powróci pociąg kursujący z Bytomia do Gliwic.

Dzięki współpracy władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Kolei Śląskich, zawieszone w 2013 roku kolejowe połączenie pasażerskie między Bytomiem a Gliwicami, zostanie przywrócone. Koszt kursowania pociągu w 100% pokryje Metropolia.

Szybki dojazd do największych miast Metropolii z pewnością zachęci mieszkańców naszego miasta do rezygnacji z samochodów i skorzystania z transportu publicznego. Ma temu służyć nie tylko modernizacja torowisk tramwajowych i kolejowych, ale również reorganizacja komunikacji autobusowej i reaktywacja zawieszonych wiele lat temu połączeń kolejowych.

- Mamy bardzo dobre połączenie z wieloma miastami Metropolii, jednak podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami Bytomia zawsze pojawiała się kwestia zbyt małej liczby połączeń z Gliwicami, gdzie wielu bytomian dojeżdża do szkół i pracy - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Podjęliśmy rozmowy z władzami Metropolii oraz przedstawicielami Kolei Śląskich, zwracając uwagę na fakt, że Bytom ma z centrum Gliwic tylko połączenie autobusowe dzięki linii 850. Dlatego apelowaliśmy o przywrócenie zlikwidowanego w 2013 roku połączenia pasażerskiego z Bytomia do Gliwic, które wróci na tory jeszcze w tym roku - dodaje prezydent.

Będzie szybki dojazd koleją do Gliwic

Koncepcja Kolei Metropolitalnej zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Taka właśnie istnieje na linii Bytom - Gliwice, a dodatkowym atutem tej trasy jest fakt, że przechodzi ona właśnie modernizację, co z pewnością przełoży się na czas trwania podróży, który ma wynosić z Bytomia do Gliwic jedynie 20 minut. Dla dojeżdżających do szkół i pracy w Gliwicach i okolicach bytomian, będzie to z pewnością bardzo dobra wiadomość.

- Można powiedzieć, że to przełomowy moment. Do tej pory dofinansowywaliśmy połączenia, które zostały zaproponowane przez organizatora kolejowych przewozów pasażerskich, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Teraz to my, jako Metropolia, podtrzymując wolę obecnego poziomu finansowania pociągów, zaproponowaliśmy również listę nowych połączeń, które jesteśmy gotowi w całości sfinansować - mówi Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM.

Na trasie Bytom - Gliwice będzie kursować 15 par pociągów

Rozkład jazdy zakłada częstotliwość 1 godzinę w godzinach szczytu i 2 godziny poza szczytem. - Będziemy starać się, aby to było po 18 par pociągów w dni robocze. Rozkłady jazdy pociągów będą skorelowane z rozkładami jazdy autobusów - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Dodatkowo godziny kursowania pociągów mają zostać dopasowane m.in. do funkcjonowania podstrefy gliwickiej w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tak aby pracownicy mogli dojechać do pracy i wrócić do domu.

- Powstanie Metropolii umożliwiło stworzenie platformy porozumienia pomiędzy wszystkimi podmiotami, które mają wpływ na kształt transportu kolejowego w Metropolii. Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z gminami, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, który jest organizatorem kolejowych połączeń pasażerskich oraz przewoźnikami: Kolejami Śląskimi i Polregio - podkreśla Grzegorz Kwitek.

Z Bytomia do Gliwic w 20 minut? To wkrótce możliwe dzięki wznowieniu połączenia kolejowego / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również