Wiadomości z Bytomia

Wystawa Schulz wg The Krasnals w Muzeum Górnośląskim

  • Dodano: 2022-09-08 06:30, aktualizacja: 2022-09-07 22:19

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin Brunona Schulza. W ramach całego szeregu wydarzeń – przedstawień teatralnych, spotkań literackich, konkursów plastycznych – jakie będą miały miejsce w Bytomiu, mieście partnerskim Drohobycza, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zostanie otwarta wyjątkowa wystawa.

Rocznica urodzin Brunona Schulza

Na ekspozycji pt. "Schulz wg The Krasnals. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich” w towarzystwie oryginalnych prac artysty udostępnionych przez Muzeum Narodowe w Krakowie swój premierowy pokaz będą miały obrazy artystycznej grupy The Krasnals. Twórcy związani z grupą podjęli się próby malarskich interpretacji dzieł tego wyjątkowego twórcy, nazywanego muszkieterem awangardy. Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog przygotowany przez kuratorki. 

The Krasnals to grupa anonimowych artystów, która swoją działalność rozpoczęła w 2008 roku. „Krasnale podejmują polemikę z zasadami rządzącymi rynkiem sztuki oraz z rolą, którą nadaje on artyście. Prowokują, komentują utarte konwenanse świata sztuki i prowadzą świadomy dialog z aktualnymi wydarzeniami sceny polityczno-społecznej”.

W przestrzeni wystawy The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu – istotnych zagadnieniach dla twórczości pisarza.

To szczególna kompozycja poddawanej analizom biografii Schulza i biografii artystów anonimowych, kompozycja monochromatycznych cliché-verre na niewielkich rozmiarów światłoczułym papierze i przesyconych kolorami – jak utwory literackie – płócien dominujących swymi wymiarami. Realizację dzieł dzieli niemalże stulecie. Łączy hierarchia wartości, demaskowanie pozornej moralności ludzi szczycących się nienaganną postawą- mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy. 

The Krasnals fascynuje atmosfera dzieł Schulza. Emocje znacznie głębsze niż te, które demonstrujemy na zewnątrz. Takie, które obnażają nas, uwidaczniając prawdę o nas samych. Co jest istotą? Czy ustalone zasady? Kto przestrzega hierarchii wartości? Schulz, przemieszczając się w czasie przeszłym, kreśli świat nierzeczywisty i właśnie ta nierzeczywistość inspiruje twórców współczesnych „upajających się wonią sklepów cynamonowych”.

Wystawie towarzyszy projekt edukacyjny, ze specjalnie opracowaną ścieżką zwiedzania.

Wyprawa tym traktem będzie okazją dla zwiedzających, by poznać życie i twórczość Brunona Schulza oraz poszukać własnych „wysp determinacji” czyli potencjału i ograniczeń płynących z urodzenia w określonym miejscu i czasie. Bruno Schulz – artysta plastyk i twórca nowoczesnej literatury – staje się dla nas pozytywnym przykładem. Wystawie towarzyszą warsztaty dla różnych grup wiekowych, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, poprzez uczniów szkół średnich, na dorosłych kończąc. - mówi Anna Rak, kuratorka ekspozycji. 

  • Czas trwania wystawy 9.09- 31.12.2022
  • Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
  • Kuratorzy: Agnieszka Bartków i Anna Rak
  • Wystawa powstaje we współpracy z krakowską Fundacją Wschód Sztuki
  • Mecenat: Województwo Śląskie
  • Partner wystawy: Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o
  • Patroni medialni: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Niezła Sztuka

Szczegółowy harmonogram zajęć edukacyjnych

Wystawa Schulz wg The Krasnals w Muzeum Górnośląskim / fot. Muzeum

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również