Wiadomości z Bytomia

Wystawa "Andrzej Strumiłło w kolekcji Edyty Wittchen"

  • Dodano: 2019-12-09 06:15, aktualizacja: 2019-12-09 06:27

Na wystawie w Galerii SqArt Gallery będzie można zobaczyć i nabyć unikatowe sygnowane inkografie z rodzimymi motywami fauny takimi jak: żubr, dzik, bocian. Jak również zwierzętami domowymi, koty i psy oraz inkografie świąteczne. Prace z bibliofilskiej teki rysunków profesora Andrzeja Strumiłło min."Miłosz", "Koń", "Las",'Ptaki".

Otwarcie nastąpi 12 XII 2019 o godzinie 18.00
Wystawa będzie trwała do 29 II 2020 
Wstęp wolny


ANDRZEJ STRUMIŁŁO
Urodził się w Wilnie w 1928 roku Ukończył wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1950). Pracuje w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki książkowej, plakatu, rzeźby, wystawiennictwa, scenografii i fotografii. Wystawiał swoje prace na całym świecie. Wykładał malarstwo i historię sztuki na kilku uczelniach. Odbył liczne podróże do krajów azjatyckich.

W latach 1982-1984 kierował Pracownią Grafiki Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Opracował wiele różnorodnych wydań książkowych. Działał na rzecz ochrony przyrody i dóbr kultury ojczystej Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Suwałk i Ambasadora Kultury Podlasia. Otrzymał szereg nagród, odznaczeń i orderów, m.in.: Krzyż Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Gloria Artis oraz Złoty Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

"Prace z mojej kolekcji były wielokrotnie wystawiane w różnych galeriach i muzeach w Polsce i za granicą - Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe na Zamku w Bielsku-Białej, Pałac Poznańskich w Łodzi, Pałac w Jabłonnie, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Cykle "Zwierzęta" i "Koń" w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa" w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Pałac Sztuki na Placu Szczepańskich w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Dialogu - Dwór Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, Galeria BWA w Chorzowie" - Edyta Wittchen.

Wystawa "Andrzej Strumiłło w kolekcji Edyty Wittchen"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również