Wiadomości z Bytomia

Przed nami wernisaż wystawy fotografii "Kamienne Cienie"

  • Dodano: 2020-02-26 09:45

19 marca o godzinie 18.00 w SqArt Gallery w Bytomiu, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii „Kamienne Cienie” autorstwa Bolesława Ryzińskiego, artysty malarza, rzeźbiarza, fotografika polskiego pochodzenia, od 40 lat mieszkającego i tworzącego w USA.

Kuratorem wystawy jest Lech Majewski, światowej sławy polski reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Wystawę można oglądać w dniach od 19 marca do 30 kwietnia w SqArt Gallery, mieszczącej się w budynku Bytom Square na terenie dawnych Zakładów Odzieżowych Bytom S.A. przy ul. Wrocławskiej 32/34. Wstęp wolny.

Wystawa fotografii „Kamienne Cienie”

W lipcu 2017 roku, będąc na wakacjach w zachodniej części kanadyjskiego półwyspu Cape Breton, spędzałem dużo czasu chodząc po skalistych klifach wybrzeża. Pewnego dnia, spacerując o zachodzie słońca, zobaczyłem na skałach swój cień układający się w zaskakujący sposób. Jego kształty rzucone na pofałdowane powierzchnie, ustawione w różnych planach i pod różnymi kątami przybierały dynamiczne i intrygujące formy. Instynktownie zacząłem te cienie fotografować. Wieczorami przeglądając zdjęcia uświadomiłem sobie, że takie właśnie cienie mogli oglądać pierwotni ludzie żyjący w skalnych jaskiniach. Większość z nas zna swój cień rzucany na płaskie powierzchnie poziome lub pionowe. Nasi przodkowie widzieli inne kształty, co formułowało ich poczucie estetyczne. Często spotykamy się z tzw. sztuką prymitywną afrykańskich czy azjatyckich masek i rzeźb. Widzimy w nich zniekształcenia nieodpowiadające realistycznym wizerunkom naszej fizjonomii. Estetycznie są one zaskakująco proste i współczesne. Jako artysta ciągle poszukuję form, które mnie intrygują swoją niepowtarzalnością, i to właśnie wydarzyło się latem 2017 roku na Cape Breton.

Na wstępie opisu do katalogu wystawy jej kurator Lech Majewski bardzo pięknie i poetycko napisał o tych fotografiach:

Nie ma bryły bardziej skomplikowanej niż skała – jej kamienny byt jest kwintesencją materii. Nie ma figury prostszej niż cień – ów efemeryczny fantom pojawia się lub znika gdy nie może pożywić się światłem. Połączenie ich w „Kamienne Cienie” stanowi oksymoron, czyli wspólnotę przeciwieństw i zbliża nas do głębszej logiki, paradoksalnie niezbędnej do rozumienia świata istniejącego dzięki harmonii przeciwstawnych sił. Twarda, ciężka, wieczna skała i ulotny, miękki cień tak uległy, że przyjmuje kształt kamienia, dotyka go i przywiera doń tak mocno, że żadna siła nie jest go w stanie oddzielić. Harmonia oppositorum”.

Mam nadzieje, że wystawa zaintryguje Państwa do innego spojrzenia na padające cienie,  które towarzyszą nam prze całe życie.

Bolesław Ryziński

Wystawa fotografii Bolesława Ryzińskiego:

SqArt Gallery w Bytomiu
ul. Wrocławska 32/34
Kurator: Lech Majewski
19 marca - 30 kwietnia

Wstęp wolny


Bolesław Ryziński urodził się w 1952 r. w Międzyzdrojach. Dyplom z architektury zdobył w 1977 roku na Politechnice Szczecińskiej.  Potem wstąpił na Wydział Form Przemysłowych Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Gdańsku, którą ukończył w 1980 roku. Po studiach wyemigrował do Stanów Zjednoczonych na praktykę w eksperymentalnym osiedlu Arcosanti w Arizonie. W 1981 r.  zamieszkał w Nowym Jorku gdzie przez kilka lat pracował dla legendarnego biura architektonicznego Skidmore Owings & Merrill. W roku 1983 założył własne biuro projektowe a w roku 1995 – firmę budowlaną ABR Builders, która wykonała do tej pory ponad 100 architektonicznych projektów rezydencyjnych i komercyjnych w stanach Nowy York i Connecticut. Obecnie mieszka w Westport, w stanie Connecticut.

 
Wystawy:

  • 2016 - Art345Gallery, New York, wystawa zbiorowa Spectrum, malarstwo, rzeźby
  • 2017 -  Art345Gallery, New York, wystawa indywidualna “Wayward”, malarstwo, rzeźby, fotografie,
  • 2017 - Polish&Slavic Art Center, New York, wystawa indywidualna w ramach Festival Chopin&Friends no XIX, malarstwo, rzeźby
  • 2018 - Art345Gallery, New York, wystawa zbiorowa The Rites of Spring, malarstwo, rzeźby
  • 2018 - Columbia University, New York, wystawa indywidualna Wayward Cube, rzeźba Mobil, muzyka 

Więcej na: www.bolekryzinski.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również